Kot je v izjavi za medije ob robu seje DZ pojasnil minister za javno upravo Boris Koprivnikar, je seja, ki trenutno poteka, za vlado "zelo pomembna, ker želi opozicija risati kaotično stanje v državi". "Zato je predsednik vlade želel, da smo ministri polno prisotni, kar onemogoča, da bi bili udeleženi na pogajanjih s sindikati," je dodal minister.
Po njegovem mnenju bodo lahko v petek, ko so zagotovili tudi prisotnost Cerarja in Mramorja na srečanju, zaključili pogajanja in dosegli končni dogovor, če bo ta možen. Čas za dogovor se namreč izteka, saj je že prihodnji teden predvidena obravnava proračunskih dokumentov na matičnem odboru DZ.
"V petek se moramo dogovoriti, ali bomo dogovor sklenili, ali je kompromis možen ali ne. Še vedno sem trdno prepričan, da je dogovor možen," je poudaril Koprivnikar. Ponudba, ki je na mizi, je namreč po njegovih besedah izjemno korektna do javnega sektorja. Gre za občutno povečanje plač in to obenem še omogoča tudi finančno vzdržnost.
Zanimivosti
Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!
Seveda pa bistveno povečevanje te ponudbe nikakor ni več mogoče, je poudaril Koprivnikar. Pojasnil je, da se formalno na vladi o tem niso pogovarjali, so pa stalno v kontaktu s premierjem in ministrom za finance.
Mramor je koalicijo sicer danes seznanil z oceno, da so pogajanja s sindikati javnega sektorja obstala in je možnosti za iskanje kompromisa zelo malo. Medtem pa je glavni vladni pogajalec, minister za javno upravo bolj optimističen in je prepričan, da pogajanja niso v slepi ulici.
Vladni in sindikalni pogajalci so sicer v zadnjih tednih postopoma zbliževali stališča. Predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije Branimir Štrukelj pa je po zadnjem sestanku v ponedeljek dejal, da pri vseh ključnih elementih še niso blizu, da je bila vlada pripravljena popuščati le pri regresu, kar pa za dogovor ni dovolj.