Slovenija

V varovanje slovenske meje se vključuje tudi vojska

STA
17. 10. 2015, 16.29
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.58
Deli članek:

Vlada je na današnji seji sprejela sklep, da se kot pomoč policiji pri varovanju meje s Hrvaško in reševanju begunske krize vključi tudi vojska, je po seji povedal premier Miro Cerar. Napovedal je, da bo Slovenija ukrepe na meji prilagajala ukrepom drugih držav.

sta

Po besedah Cerarja pomoč vojske ne pomeni, da je Slovenija v izrednih razmerah, ampak da želi vlada zadeve urejati že na sami meji. Vojska bo policiji zgolj v pomoč, pri čemer ji bo nudila logistično podporo, tako z vojaki kot opremo, je dejal.

Po besedah državnega sekretarja na ministrstvu za notranje zadeve Boštjana Šefica se bo vojska v varovanje meje vključila le v primeru, ko policija zaradi prevelikega navala migrantov ne bi mogla učinkovito obvladovati položaja, vojaki pa tudi ne bodo imeli policijskih pooblastil.

Za zdaj policija po besedah Šefica položaj obvladuje z rednimi policijskimi enotami, tako da tudi rezervni sestav policije še ni bil vpoklican.

Cerar je podaril, da je vlada na reševanje begunske krize pripravljena in da deluje usklajeno, pri tem pa so v rednem stiku s sosednjimi državami.

"Vlada bo storila vse, kar more, da bomo lahko obvladali razmere tako na mejah kot v državi." - Miro Cerar

Slovenija bo v prihodnje po besedah premierja sprejemala ukrepe, ki bodo sorazmerni ukrepom držav, kamor so migranti namenjeni. "Slovenija je tranzitna država, zato moramo upoštevati, da želijo migranti, begunci preko Slovenije v druge države. In če bodo te države sprejemale vedno strožje ukrepe, jih bo tudi Slovenija," je dejal.

Slovenija je schengenska država, zato je njena naloga varovati schengensko mejo s Hrvaško. "Od tega ni odstopala v prvem valu beguncev in bo to dolžnost izvajala tudi v prihodnje. Spremljala bo dotok migrantov in po potrebi izvajala ukrepe na meji," je napovedal.

"Slovenija si nikakor ne želi Evrope zidov, bomo pa, če se bodo ukrepi na mejah v Avstriji in Nemčiji stopnjevali, tudi mi stopnjevali ukrepe - tudi tiste za tehnično varovanje meje, če bo potrebno," je poudaril.

Dejal je, da ima "ta situacija precejšnje finančne učinke na državo". Kakšni točno so, še ne vedo, se bo pa Slovenija obrnila na EU, da bi dobila sredstva, s katerimi bo lažje obvladovala begunsko oz. migrantsko problematiko.

Za letos še ima rezerve, iz katerih se bo lahko financirale te dodatne dejavnosti, vprašanje pa je, kako bo v letu 2016, je dodal.

Cerar je podaril še, da ima vlada "polno razumevanje za težave, ki jih ta problematika migracij povzroča vsem deležnikom, v prvi vrsti migrantom", da pa je na prvem mestu "naša odgovornost do ljudi in naše države". Zato si na evropski ravni prizadevajo, da se EU čim bolj angažira na zunanjih mejah, v kriznih žariščih in v prvih državah tranzita. "Vlada bo storila vse, kar more, da bomo lahko obvladali razmere tako na mejah kot v državi," je poudaril.

Šefic: Želimo imeti nadzor nad vstopanjem migrantov

Slovenija lahko dnevno sprejme največ od 2000 do 2500 migrantov, nove pa bo sprejemala šele potem, ko jih bo določen del odšel naprej v Avstrijo, je na novinarski konferenci po seji vlade povedal državni sekretar na ministrstvu za notranje zadeve Boštjan Šefic. Danes naj bi tako sprejeli še 1800 migrantov, ki bodo do Slovenije prišli z vlakom.

Današnje sprejemanje beguncev po besedah Šefica poteka brez težav. Prvih 600 migrantov je po njegovih besedah v državo prišlo ob 8.30 z avtobusi iz Hrvaške, 300 preko Gruškovja, 300 pa preko Petišovcev. Vsi so bili že registrirani in prepeljani v nastanitvene centre. Pred uro in pol je prvih 110 migrantov tudi že zapustilo državo, je dejal.

Na ministrstvu danes s Hrvaške iz smeri Čakovca pričakujejo še vlak z 1800 migranti, od katerih jih bo 300 v državo vstopilo na Gruškovja, 300 preko Petišovcev, 1200 pa jih bo prepeljanih v Središče ob Dravi. Po registraciji bodo prepeljani v namestitvene centre.

Za nedeljo zjutraj je bil po besedah Šefica najavljen še en vlak migrantov, vendar jih Slovenija ne bo sprejela. Že v petek so se namreč po njegovih besedah odločili, da bo država dnevno sprejela največ 2000 do 2500 migrantov, nove migrante pa bo sprejemala šele, ko jih bo določen del odšel v Avstrijo.

"Kolegom na hrvaški strani smo razložili, da želimo imeti nadzor nad sprejemanjem in da bomo sprejeli toliko migrantov, ki jih lahko oskrbimo," je dejal in dodal, da upa, da bo Hrvaška to spoštovala.

Po njegovih besedah so trenutno vstopne točke v Slovenijo tri, in sicer na Gruškovju, Petišovcih in Središču ob Dravi (za vlakovni promet), lahko pa tudi na Obrežju, če se bodo tako dogovorili. Izstopni točki na meji z Avstrijo sta Gornja Radgona in Šentilj.

Generalni direktor Uprave RS za zaščito in reševanje Darko But je povedal, da so že aktivirali vse sprejemne in nastanitvene centre v državi, ki so preverili svoje zmogljivosti, aktivirana pa sta tudi Rdeči križ in Karitas, ki sta preverila zaloge hrane.