Slovenija

Begunska kriza: Na vrsti je Slovenija

Petra Rupnik
17. 10. 2015, 07.00
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.58
Deli članek:

Viktor Orban je v sredo, ob prihodu na vrh EU, napovedal, da bo njegova vlada do petka zjutraj sporočila končno odločitev o zaprtju meje s Hrvaško. Držal je obljubo. Opolnoči so mejo zaprli, val beguncev pa se bo tako preusmeril proti Sloveniji.

sta

Orban je z bodečo žico resda rožljal že dlje časa, vrata pa so beguncem začele vse bolj pripirati številne evropske države z Nemčijo na čelu. Najbolj sicer bode v oči informacija, da se je Orban sestal tako z avstrijskimi kot s hrvaškimi oblastmi. S slovenskimi pa očitno ne. O kakršnemkoli komuniciranju med Orbanom in slovenskim premierjem Mirom Cerarjem namreč na uradu vlade za komuniciranje (UKOM) niso želeli govoriti. A vendar je Slovenija z meje z Madžarsko, le dve uri preden je odjeknila vest o zaprtju meje, umaknila svoj poostren nadzor. Je bila torej o nameri Madžarske obveščena tudi Slovenija? Tudi zato so v pričakovanju odločitve madžarske vlade potekali usklajevalni sestanki pristojnih, med drugim se je sestala usklajevalna skupina za begunce, ki jo vodi zunanji minister Karl Erjavec, danes pa naj bi se sestal svet za nacionalno varnost.

SAMOOKLICANI VARUHI SCHENGENSKE MEJE

»Madžarska se bo striktno držala schengenskega sporazuma, zato bo prehod beguncev močno otežen,« je sporočil madžarski zunanji minister Peter Szijjarto in dodal, da mora Madžarska obvarovati zunanjo schengensko mejo, saj pristojni v Evropski uniji niso uspeli zaščititi grške meje. Na meji bosta dve tranzitni coni, kjer se bodo begunci lahko prijavili za azil, meja pa bo zaprta na enak način kot pred časom meja s Srbijo, zaradi česar se je migrantski val preusmeril na Hrvaško. Slednja sicer dnevno sprejme najmanj 5000 beguncev, v povprečju pa kar 8000 na dan. Skupno je doslej v Hrvaško vstopilo že 184 tisoč beguncev. Hrvaški notranji minister Ranko Ostojić je včeraj miril situacijo in pojasnil, da ima hrvaška vlada dobro izdelan načrt za vse situacije. »Če Nemčija beguncev ne bo več sprejemala in bo Madžarska zaprla vrata, bo podobno storila tudi Hrvaška,« je Ostojić odgovoril na vprašanje o tem, kaj bo storila Hrvaška, če Nemčija beguncev ne bo več sprejela. V tem primeru bo, kot je pojasnil, tudi Hrvaška organizirala tranzitne cone. Tudi hrvaški premier Zoran Milanović je v prejšnjih dneh večkrat poudaril, da ima Hrvaška načrt: »Hrvaška ima rešitev in Madžarska tu ni pomembna. Madžarska lahko počne, kar želi. Državljani Hrvaške ne bodo občutili nikakršnih težav in to je v tem trenutku najbolj pomembno.«

Strokovnjaki opažajo da se ozaveščenost o pomenu zavarovanj iz leta v leto povečuje

Zanimivosti

Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje

KAJ BO STORILA SLOVENIJA?

Poleg premierja Cerarja so tudi ostali že minule dni zagotavljali, da smo na morebitni drugi val beguncev pripravljeni. Slovenija ima po podatkih policije izpred dobrega tedna dni pripravljenih oz. še v pripravi približno 7500 mest v namestitvenih in sprejemnih centrih po državi.

Na madžarsko odločitev o zaprtju meje s Hrvaško se je odzval minister za zunanje zadeve Karl Erjavec in dejal,  da takšna odločitev ni bila presenečenje in da ima Slovenija pripravljen scenarij. Cilj je, da država zagotovi varnost in red na naših tleh ter ustrezno obravnava vse migrante. Kaj konkretno bo storila Slovenija, je po njegovih besedah odvisno od tega, kaj bo storila Nemčija. Če bo Nemčija omejila prihod beguncev, bo morala Slovenija ukrepe prilagoditi. »Važno je, da smo pripravljeni na valove. Imamo pripravljeno logistiko in zdravstveno oskrbo,« je dejal Erjavec. Da je scenarij pripravljen, je zatrdila tudi ministrica za notranje zadeve Vesna Györkös Žnidar. Pristojne službe ves čas spremljajo migracijske tokove in so v stiku s tujimi ministri. Kot je še dodala, so policijske enote že napotene na meje, možje v modrem pa bodo delovali strokovno.