Peticijo Za javno televizijo, ki bo vredna svoje javnosti je pripravil sociolog Rastko Močnik in jo skupaj s podpisi somišljenikov 1. oktobra vročil pristojnim organom. Upravni odbor Društva novinarjev Slovenije, aktiv Radia Maribor ter izvršna odbora aktivov Radia Slovenija in Informativnega programa TV Slovenija pa so ta teden vodstvo RTVS pozvali, naj pojasni svoje namere glede nadaljnjih kadrovskih potez.
Fili meni, da RTVS vestno opravlja vse zakonske obveznosti. Ob tem je zagotovil, da pri upravljanju s kadri ne gre za kadrovske čistke. Prepričan je, da obveznosti opravljajo strokovno in dosledno, v skladu z vsemi standardi in normativi, ki veljajo v strokovnem medijskem svetu. Pri tem pa nasprotuje posploševanju poslanstva RTV Slovenija zgolj na televizijske informativne vsebine.
RTV Slovenija po njegovih navedbah sledi sodobnim trendom, vendar pa se zavedajo svojega osnovnega poslanstva, zato se ne uklanjajo neusmiljenemu boju za vsakega gledalca, poslušalca ali uporabnika, ne sledijo senzacionalizmu, populizmu in pozornosti za vsako ceno.
Kot je zapisal, RTVS uporablja način vodenja, ki represivnih ukrepov ne predvideva in jih tudi ne izvaja, ampak v socialnem dialogu in dialogu z zaposlenimi razvijajo "organizacijsko kulturo za boljše pogoje za delo, večjo učinkovitost zaposlenih in posledično toliko večje zadovoljstvo javnosti". Po navedbah generalnega direktorja je upravljanje s kadri načrtno, usmerjeno in ima povsem jasne cilje ter nima nobene povezave z davno preživetimi metodami "kadrovskih čistk".
Zanimivosti
Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!
Vzpostavljanje reda vneslo nemir v uredništva
"Verjamemo, da je po letih udobnega upravljanja uvajanje sprememb za marsikoga boleče. A brez sprememb si ne predstavljamo razvoja. Vzpostavljanje poslovnega reda je v nekatera uredništva vneslo nemir, a z gotovostjo trdim, da bomo potrebne spremembe pozitivno izpeljali v sodelovanju z vsemi sodelavci," je zagotovil Filli.
Generalni direktor je pri tem med drugim pojasnil, da je reševanje problematike ureditve statusa stalnih pogodbenih sodelavcev za RTV Slovenija velik finančni in organizacijski zalogaj. A odločeni so, da ga uspešno izpeljejo. "Iskanja trajnih rešitev pri zaposlovanju in priznavanju pravic, kljub pomanjkljivim izobrazbam, vsekakor ne moremo šteti med 'surove oblike novodobnega izkoriščanja', kot navaja peticija," je izpostavil.
Prepričan je, da toliko, kot je sedanje vodstvo RTV Slovenija pozitivnega naredilo na področju odpravljanja pogodbenega dela, ni še nobeno doslej, ne v tem javnem zavodu ne v drugih medijih. Kot je dodal, je to tudi več kot očitno iz letnih poslovnih poročil.