Slovenija

Preiskava na DUTB še ni končana

STA
15. 10. 2015, 08.55
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.58
Deli članek:

Kriminalisti nadaljujejo preiskavo v prostorih Družbe za upravljanje terjatev bank (DUTB). Kriminalisti, ki so preiskovali sum zlorabe položaja v povezavi izplačili računov v znesku približno 2,8 milijona evrov, niso niti pridržali niti zaslišali nobenega zaposlenega.

Arsen Perić/M24
Vlada je nedavno zaradi izgube zaupanja razrešila predsednika upravnega odbora DUTB Larsa Nyberga in iz upravnega odbora odpoklicala Manssona. Tega je v torek na mestu glavnega izvršnega direktorja začasno zamenjal Imre Balogh, novi predsednik upravnega odbora pa je postal Marko Simoneti.

"Kriminalisti so pregledali dokumentacijo in poslovne prostore DUTB. Preiskava se je nanašala na poslovanje v letih 2013 in 2014 in je povezana predvsem s sklenjenimi pogodbami v tem času. DUTB kriminalistom in preiskovalcem nudi vso podporo pri ugotavljanju dejstev in pridobivanju dokumentacije," so sporočili iz DUTB.

Kot so navedli v generalni policijski upravi, so kriminalisti preiskovali sum zlorabe položaja v povezavi izplačili računov v skupnem znesku približno 2,8 milijona evrov na podlagi svetovalnih pogodb. Predkazenski postopek poteka zoper več oseb. Za kaznivo dejanje zloraba položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti je zagrožena kazen zapora do osmih let.

Po navedbah policije naj bi te osebe kaznivo dejanje storile pri vodenju gospodarske dejavnosti zato, da bi drugemu pridobili premoženjsko korist oz. povzročili premoženjsko škodo. Pri tem so naklepoma zlorabile svoj položaj in dano zaupanje glede razpolaganja s tujim premoženjem, ker so na podlagi sklenjenih svetovalnih pogodb odredile izplačilo večjega števila računov.

Nacionalni preiskovalni urad je predkazenski postopek začel marca na podlagi prijave računskega sodišča, preiskovalci pa zbirajo obvestila in dokaze ter izvajajo druge potrebne ukrepe na podlagi usmeritev in navodil specializiranega državnega tožilstva, so pojasnili v generalni policijski upravi.

Na nečednosti opozorili računsko sodišče

Na nekatere sporne svetovalne pogodbe DUTB so opozarjali mediji in Komisija za preprečevanje korupcije. Računsko sodišče, ki je marca DUTB za poslovanje v letu 2013 izdalo negativno mnenje, pa je v reviziji odkrilo sum kaznivega dejanja pri sklepanju pogodb z zunanjimi svetovalci in ga naznanilo policiji, je takrat razkril predsednik računskega sodišča Tomaž Vesel.

Računsko sodišče je med drugim v reviziji odkrilo več nepravilnosti oz. pomanjkljivosti, veliko na področju plačne politike, ki so nedavno odnesle dva vodilna v DUTB, pri sklepanju pogodb z zunanjimi izvajalci pa je ugotovilo kršitev zakona o javnem naročanju in sum nato prijavljenega kaznivega dejanja.

Kot je takrat povzel Vesel, DUTB v veliko primerih ni zahtevala specifikacije računov, zaradi česar ni mogoče preveriti, ali so bile storitve sploh izvedene. V nekaterih primerih so se naloge podvajale, plačane pa so bile na dve različni mesti. Podvajale so se naloge pri različnih najetih svetovalnih osebah ter pri delu in plačilu najetih svetovalnih družb.

Med posli, ki naj bi jih kriminalisti preiskovali, naj bi bil po poročanju spletnih Financ najverjetneje tudi tisti s svetovalno družbo Quartz+co, katere partner je bil razrešeni glavni izvršni direktor DUTB Torbjörn Mansson.

Iz revizijskega poročila računskega sodišča izhaja, da so bili zunanji izvajalci za DUTB poleg švedskega Quartz+co še ZolEo Cooper iz Velike Britanije, Hansahandelshaus iz Švice, Pedersen&Partners International iz Velike Britanije ter Sintegra Lab, Šelih & partnerji in turistična agencija Sonček. Ker je DUTB pri slednji leta 2013 kupil letalske karte v skupni vrednosti 38.214 evrov brez DDV, bi denimo moral izvesti postopek javnega naročanja, so izpostavili revizorji.

Pri vseh teh družbah so ugotovitve sodišča za približno polovico stvari zakrite, računsko sodišče pa je že takrat pozivalo vlado, naj bo poročilo javno v celoti, da bo lahko pojasnilo vse okoliščine. Te še vedno niso v celoti razvidne, a revizorji so zapisali: "Zaradi nepreglednega poslovanja DUTB pri naročanju nekaterih zunanjih svetovalnih storitev v skupnem znesku 3,03 milijona evrov ni bilo mogoče preveriti, katere storitve so bile dejansko opravljene."