"Trenutna situacija na tem področju ni urejena, ni pravična - delavci za enako delo ob različnih delovnih pogojih prejmejo enako plačilo," je dejal poslanec in dodal, da se v poslanski skupini SMC strinjajo, da je to treba čim prej urediti.
Minister Koprivnikar se strinja, da sedanja ureditev ni pravična in da so potrebne spremembe. Pri tem pa opozarja, da bodo spremembe v tem delu povečale stroške dela. "Povečanje stroškov dela pomeni zmanjšanje konkurenčnosti določenih delodajalcev," pravi in dodaja, da so razmislili tudi o posledicah, da ne bodo naredili več škode kot koristi.
Tako bodo predlagali paket sprememb, da bi ohranili konkurenčnost gospodarstva. Med spremembami napovedujejo davčno razbremenitev delovnih mest z višjo dodano vrednostjo - in po drugi strani zvišanje davčne obremenitve kapitala oz. dobička. "To si lahko, v manjši meri, privoščimo, ker smo v mednarodnih primerjavah v tem delu med najnižje obremenjenimi. Tukaj vidimo edino rezervo," pravi Koprivnikar.
Zanimivosti
Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!
Delodajalcem je treba zagotoviti tudi bolj prožno zaposlovanje, boljše poslovno okolje, zmanjšanje administrativnih ovir. "To je eden od pogojev v paketu, ki lahko ohranijo konkurenčnost, kljub temu da se bodo stroški dela za delavce z minimalno plačo povečali," dodaja minister.
Del paketa bodo po njegovih napovedih tudi spremembe pri udeležbi delavcev pri dobičku, "ki je eden pomembnih stimulansov za ohranjanje najboljših delavcev". Pri tem ne podpirajo uravnilovke, ampak rešitev, da bi bili bolj udeleženi tisti delavci, ki bolj prispevajo k dobičku.
Koprivnikar še opozarja, da stroški zaradi sprememb pri minimalni plači ne bodo majhni. Samo v javnem sektorju je več kot 9300 delavcev z minimalno plačo, za katere že sedaj za doplačilo do minimalne plače letno prispevajo osem milijonov evrov. S predlaganimi spremembami bo treba zagotoviti dodatnih 1,3 milijona evrov.
Sindikati bodo danes v DZ oddali več kot 11.000 overjenih podpisov v podporo pobudi za spremembo definicije minimalne plače. Sindikalne centrale predlagajo spremembo zakona o minimalni plači, s katero bi iz definicije minimalne plače izvzeli dodatke za nočno, nedeljsko in praznično delo.