Glede na nove podatke o gospodarski rasti se morajo po Erjavčevih besedah v koaliciji in z ministrom za finance Dušanom Mramorjem pogovoriti, kako bodo realizirali določbo, ki izhaja iz koalicijske pogodbe. Ta določa, da se pokojnine usklajujejo, če je gospodarska rast višja kot 2,5 odstotka. Ob tem je spomnil na popravljene podatke o lanski gospodarski rasti, ki kažejo, da je bila triodstotna. Pogovori z Mramorjem o tem bodo potekali v tem tednu, je napovedal.
Erjavec sicer priznava, da bo koalicija v prihodnjih tednih soočena z velikimi izzivi, pri čemer je vnovič izpostavil, da sestava proračuna za prihodnje leto ne bo preprosta. Poudaril je še naporna pogajanja s sindikati javnega sektorja, ki lahko povzročijo določene napetosti, ter migracijsko problematiko.
Če se bo ta tok beguncev preusmeril v Slovenijo, bo to po njegovem mnenju velik izziv tudi za politiko. "Tu bo potrebna trdnost koalicije. Pomembno je, da je vlada stabilna, močna in da ni trenj med partnerji," je opozoril Erjavec.
Izvršni odbor stranke je danes spregovoril tudi o begunski problematiki ter analiziral dogodke v zvezi s t. i. prisluškovalno afero pri arbitražnih postopkih. Kljub očitkom, ki so poleti leteli nanj, ima Erjavec podporo v izvršnem odboru, je zagotovil.
Danes so se dotaknili tudi sprememb v državnem zboru, ki jih je Erjavec, kot je spomnil, napovedal že pred počitnicami. Spomnil je, da se je poslancem DeSUS pridružil Peter Vilfan, ki se bo po besedah Erjavca včlanil tudi v stranko, če bo v skladu s poslovnikom DZ to potrebno.
Razpadla je poslanska skupina ZaAB, njeni nekdanji članici Alenka Bratušek in Mirjam Bon Klanjšček pa se želita s poslancem Bojanom Dobovškom povezati v poslansko skupino nepovezanih poslancev. Nekdanji vodja poslanske skupine Jani Möderndorfer je za zdaj nepovezani poslanec.
V DeSUS ne skrivajo, da so naklonjeni temu, da se jim pridruži še Bon Klanjščkova, medtem ko so si z Bratuškovo in Möderndorferjem po Erjavčevem mnenju programsko preveč različni.