Slovenija

Tudi pri nas se krepijo skrajno desničarska gibanja

L.T.
28. 8. 2015, 09.49
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Na družbenem omrežju Facebook skuša sledilce pridobiti neznana skupina Radikalna Ljubljana, ki se od tipično desne ksenofobije razločuje s svetovnim nazorom panslavizma. Njeni pozivi so naleteli na plodna tla, predvsem tistih, ki demonizirajo begunce z vojnih žarišč Bližnjega vzhoda.

Facebook

Profil, ki se je sprva utemeljeval na homofobiji, je z nastopom begunske krize dobil nov ideološki zagon s ksenofobijo pred begunci z vojnih žarišč. Od tipično neonacistične pozicije, ki temelji predvsem na sovraštvu in izključevanju drugega, se privrženci tako imenovane Radikalne Ljubljane razlikujejo zaradi ponovnega odkrivanja ideologije panslavizma. Za simbol so si vzeli kolovrat, slovansko svastiko, ki je v slovanski zgodovini služila kot simbol Svaroga, boga sonca. V tem in več drugih primerih iz vzhodne Evrope je ta sicer neškodljiv poganski simbol postal simbol skrajno desnih skupin, ki z njim ponarejajo ali vsaj ponovno odkrivajo zgodovino.

 Gorazd Kovačič, sociolog: »Utegne biti ali vsaj ni izključeno, da je skupina RL navezala stik z ruskim političnim establišmentom ali vsaj z ruskimi nacističnimi grupacijami.«

Za Rusijo in Srbijo, proti zvezi NATO in EU

»Eden od razlogov, zaradi česar smo proti Ameriki, EU in modernemu zahodu, je tudi ta, da te sile vsiljujejo slovanskim narodom in vzhodni Evropi svoje degenerirane liberalne vrednote,« je zapisano na profilu RL, »namesto individualistične kapitalistične družbe zahoda hočemo močno nacionalno kulturo, ki promovira solidarnost znotraj naroda kot organske skupnosti, družinske vrednote, vitalizem, telesno hrabrost in zdravo življenje.«

Za komentar smo prosili sociologa Gorazda Kovačiča, ki se akademsko ukvarja z neonacističnimi gibanji v Sloveniji. Priznava, da na kaj podobnega do zdaj še ni naletel: »V bistvu uporabljajo klasičen neonacistični repertoar s to razliko, da se ne spogledujejo s progermansko ikonografijo, zaradi česar delujejo precej bolj konsistentno kot neonacistična gibanja, ki smo jih v Sloveniji poznali pred tem.«

Kovačič opozarja, da so skrajno desne ideologije praviloma izključujoče, torej svoj svetovni nazor definirajo na podlagi nasprotovanja in mržnje do drugega, kar je tudi gradnik, s katerim ustvarjajo pripadnost lastni skupini. Grupacija RL, če obstaja tudi dejansko, in ne le na vsemrežju, je v tem primeru izvedla pomemben korak naprej, saj je s panslavizmom ustvarila bolj konsistentno podlago za mednarodno povezovanje, ugotavlja Kovačič: »Za slovenskega neonacista je malo bizarno, da se identificira s tistimi, ki častijo arijsko raso. V tej zgodbi za Slovence ni bilo prostora. Neonacisti so tukaj imeli nemalo težav, saj so bili socialni krogi, s katerimi so se povezovali, praviloma iz zahodne Evrope. Utegne biti ali vsaj ni izključeno, da je skupina RL navezala stik z ruskim političnim establišmentom ali vsaj z ruskimi nacističnimi grupacijami.«

PAPIR_shutterstock_1418237465

Izpostavljeno

Trajnost v papirni industriji

»Povezovanje z vzhodno Evropo in preostalim slovanskim svetom nam je usojeno, odkar je prvič zaplapolala slovanska trobojnica na naši zemlji. Samo v tem okviru lahko obdržimo našo specifično slovensko nacijo in ji damo smisel, cilj in misijo, danes bolj kot kadarkoli. Ljubite svojo slovansko raso in ne obupujte. Nismo antievropski – prav nasprotno se utegne zgoditi, da bomo na koncu prav Slovani ostali edini pravi dediči evropske kulture –, smo proti EU, ker je EU ogromen uničevalen mehanizem, ki deluje proti našim nacijam,« se izjavljajo pisci spletne strani RL.

Facebook

V vlogo drugega postavljeni begunci

Če so tradicionalna neonacistična gibanja v Sloveniji svoje pripadnike novačila na podlagi mržnje do balkanskih narodov, je RL našla še močnejši mobilizacijski moment v mržnji do beguncev z vojnih žarišč na Bližnjem vzhodu. V času pisanja članka je kar 81 ljudi na facebooku delilo njihov poziv vladi, naj zaradi begunske krize zapre vse državne meje z Madžarsko in Hrvaško ter tako vojnim beguncem prepreči pot čez Slovenijo. Solidarnosti z ljudmi v stiski ne čutijo, nasprotno, v objavah na svojem profilu jih demonizirajo in prikazujejo kot islamiste, s čimer utrjujejo prepričanje, da je treba biti solidaren le znotraj lastnega naroda.

Zanimivosti

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja