Nova Ljubljanska banka (NLB) je v ugovoru zapisala, da ni imela možnosti za podajo soglasja k prenosu premoženja, ki ga ni mogoče unovčiti, in sicer ker ob pozivu ni bila objavljena tudi priloga, v kateri je seznam stanovanj, in ker se ne ve, ali je upravitelj upošteval tudi dodatek k pogodbi med NLB in Družbo za upravljanje terjatev bank (DUTB), v katerem ugotavljajo, da na DUTB niso prenesli celotne terjatve NLB do Vegrada AM. Zato je želela nov poziv ločitvenim upnikom.
Sodišče meni, da so trditve NLB "čisto sprenevedanje".
Sodišče ugotavlja, da je bila NLB pravilno pozvana in da je tudi natančno vedela, katero premoženje je predmet poziva, saj je aktivno sodelovala pri prodaji in je za vsako stanovanje posebej tudi podajala soglasje. Poleg tega ni ugovarjala upraviteljevi navedbi, da terjatev DUTB znaša 75 milijonov evrov (kar že upošteva, da niso bile prenesene vse terjatve). Sodišče meni, da so trditve NLB "čisto sprenevedanje".
"Upnik očitno v času poziva sam ni vedel, ali ima položaj ločitvenega upnika ali ne, in iz tega razloga ni podal soglasja, zdaj pa skuša svojo napako odpraviti tako, da bi sodišče ponovno objavilo poziv za prevzem istega premoženja, glede katerega je pravilno in v roku podal soglasje ločitveni upnik DUTB," je zapisalo sodišče.
Terjatev NLB do Vegrada AM, ki je zavarovana s stanovanji v Celovških dvorih, je znašala 110 milijonov evrov. Prenesli so jo na DUTB, a - kot so ugotavljali v omenjenem dodatku k pogodbi - ne v celoti. Skupni znesek terjatev, prenesenih na DUTB, znaša okoli 75 milijonov evrov.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
DUTB načrtuje, da bodo stanovanja prodajali prodajni predstavniki DUTB in nepremičninska družba, ki jo bodo izbrali na javnem razpisu.
Preostali del terjatve ostaja na NLB, ne pa tudi stanovanja - ker se NLB ni odzvala pozivu za prevzem premoženja, ki ga ni mogoče unovčiti, je za STA danes povedal stečajni upravitelj Vegrada AM Bojan Klenovšek.
Če bo petkov sklep sodišča postal pravnomočen, bo DUTB postala lastnica preostalih 227 stanovanj v Celovških dvorih. Upravitelj je stanovanja že (uspešno) prodajal, a je DUTB, ko je bila nanjo prenesena terjatev, prodajo ustavila, ker da so dogovorjene cene prenizke.
Likvidacijska vrednost teh stanovanj znaša nekaj manj kot 50 milijonov evrov, predlagana ocenjena vrednost premoženja, ki se prevzema, pa 70 odstotkov likvidacijske vrednosti oz. nekaj manj kot 35 milijonov evrov. 70 odstotkov likvidacijske vrednosti je bilo tudi povprečje cen, doseženih pred prekinitvijo postopka prodaje, piše upravitelj.
DUTB načrtuje, da bodo stanovanja prodajali prodajni predstavniki DUTB in nepremičninska družba, ki jo bodo izbrali na javnem razpisu.