Tako kot že v sredo je tudi danes novinarjem v DZ pojasnil, da je ta predlog danes v razpravi na neformalnem zasedanju notranjih ministrov v Luksemburgu. "Za Slovenijo je ta predlog še sprejemljiv v okviru danih možnosti, seveda pa bomo zdaj videli, kakšna bo nadaljnja razprava in v skladu s tem bomo kasneje sprejemali dokončne odločitve," je pristavil.
Glede kapacitet za sprejem beguncev v Sloveniji je povedal, da so se medresorsko že večkrat sestali in zelo intenzivno pogovarjali, kje in na kakšen način bi nameščali begunce. Vendar ta razprava še traja in dokler še ne vedo dokončne številke in tega, v kakšnih časovnih razmikih bodo begunci prihajali, je še prezgodaj govoriti o konkretnih namestitvah in organizaciji.
Glede primernosti omenjenega števila beguncev je zunanji minister Karl Erjavec na novinarsko vprašanje izpostavil, da je Slovenija solidarna in da je glede na okoliščine in na možnosti naše države to število primerno. "Število je bistveno manjše kot v prvotnem predlogu, je pa treba vedeti, da gre za predlog in da se bo odločitev šele sprejela. Mi pa smo sporočili, da bi bil ta predlog sprejemljiv," je dejal. Glede konkretnih namestitev pa bo treba počakati na predloge notranjega ministrstva oziroma vlade, je pristavil.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Cerar je v sredo za v Parizu po srečanju s francoskim predsednikom Francoisom Hollandom prvič povedal, da je Slovenija pripravljena sprejeti od 250 do 300 beguncev.
Evropska komisija je maja predlagala dve shemi: za razporeditev 40.000 beguncev, ki so se zatekli v Italijo in Grčijo, ter za preselitev 20.000 beguncev zunaj EU.
Po predlaganih bruseljskih izračunih naj bi Slovenija skupaj sprejela 702 begunca, in sicer 495 v okviru prve sheme in 207 v okviru druge.
Voditelji članic unije so se na junijskem vrhu zavzeli za prostovoljno solidarnost pri razporeditvi 60.000 beguncev in napovedali, da bodo podrobnosti opredelili do konca meseca.