Slovenija

Prepovedi izvršbe na minimalno plačo soglasna podpora poslanskih skupin

STA/M.J.
9. 7. 2015, 13.28
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Poslanske skupine so soglasne pri podpori noveli zakona o izvršbi in zavarovanju, ki onemogoča izvršbo na neto minimalno plačo ter prepoveduje bankam, da bi administrativne stroške za izvrševanje sklepov o izvršbi poplačale iz varovanih prejemkov. V vseh poslanskih skupinah so se strinjali, da bo imela novela pozitivne učinke za socialno ogrožene.

Profimedia

Kot je na današnji seji pojasnil minister za pravosodje Goran Klemenčič, se novela osredotoča na varovanje eksistenčnega položaja socialno ranljivih dolžnikov v postopku izvršbe in pomeni korak k zagotavljanju socialne države.

Predlog namreč določa, da minimalni varovani znesek, ki v primeru izvršbe ostane dolžniku, ne sme biti nižji od neto minimalne plače. Tako je predlagano zvišanje varovanega zneska, ki mora ostati po izterjavi t. i. navadnih terjatev, s 70 na 76 odstotkov bruto minimalne plače.

Ključne spremembe pa se nanašajo na omejitev stroškov izvrševalcev sklepa o izvršbi v primeru nerubljivih prejemkov. Denarna socialna pomoč je sicer izvzeta iz rubeža, vendar pa nekatere banke v tem primeru zaračunavajo manipulativne stroške in jih odtegnejo od denarne pomoči. Po Klemenčičevih besedah gre za nedopustno prakso nekaterih bank, ki so z zaračunavanjem visokih manipulativnih stroškov posegle v preživetveni minimum socialno ogroženih dolžnikov.

Podporo predlogu so napovedali v vseh poslanskih skupinah, tako koalicijskih kot opozicijskih. Po besedah Vinka Gorenaka (SDS) je predlog dokaz, da "se da s posegi v zakonodajo početi tudi dobre stvari, ki so v korist državljanov". Jasna Murgel (SMC) pa je spomnila, da gre za zavezo iz socialnega sporazuma, ki jo je treba sprejeti "takoj zdaj".

stroski, nasveti, finance, zavarovanje, generali, nalozbe

Zanimivosti

Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem

Da zakonska novela sledi ustavnemu načelu o socialni državi, meni Bojana Muršič (SD), enakega mnenja je tudi poslanka DeSUS Marjana Kotnik Poropat. Janija Moderndorferja (ZaAB) pa veseli, da je vlada posegla v to vprašanje, saj so banke doslej "legalno, a nelegitimno zaračunavale te stroške". Poslanka NSi Iva Dimic se je ob tem vprašala, ali je šlo pri zaračunavanju teh stroškov za kartelni dogovor med bankami, v takem primeru pa bi morali zoper njih sprožiti ustrezen postopek.

Po besedah Mateja T. Vatovca (ZL) gre pri predlogu za enega redkih socialno naravnanih ukrepov te vlade in ga v poslanski skupini podpirajo. Ob tem pa predlagajo dopolnilo, po katerem bi moral upnik, preden poda predlog za uvedbo postopka izvršbe, s pisnim opominom pozvati dolžnika k izpolnitvi obveznosti.

A pravosodni minister temu predlog nasprotuje, saj imamo pri nas informatiziran sistem na področju izvršb, ki bi se s sprejemom takšnega dopolnila podrl.