Slovenija

Na Ptuju sprejeli slovenske izseljence

Gabrijel Toplak
6. 7. 2015, 19.19
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Okoli tisoč slovenskim izseljencem z vsega sveta so gostitelji dan zapolnili tudi z vodenjem po zgodovinskih kotičkih mesta, s kulinariko, glasbo, športnimi aktivnostmi in gledališči.

Boris Voglar, Rado Stropnik

Ptuj je preteklo soboto žarel v znamenju petega tradicionalnega srečanja Slovencev iz zamejstva in sveta.

Boris Voglar, Rado Stropnik

Prihodnje leto Bled

Dogodka, ki so ga pripravili pod okriljem vladnega urada za Slovence v zamejstvu in po svetu ter ga poimenovali Dobrodošli doma, se je udeležilo okoli tisoč slovenskih izseljencev z vseh vetrov. Minister za Slovence po svetu in v zamejstvu Gorazd Žmavc: »Prihajajte v Slovenijo, dajte možnost mladim generacijam, da vidijo našo zeleno državo.« Minister vidi druženje tudi kot možnost za nadaljnje sodelovanje in spoznavanje države ter prenašanje svojih doživetij na rojake, ki že dolgo niso videli svoje matične domovine. Za prihodnje leto pa predlagal Bled.

Boris Voglar, Rado Stropnik

Ponudba praznih stanovanj

Ptujskemu županu Miranu Senčarju je srečanje v promocijskem smislu zelo pomembno za najstarejše slovensko mesto, obenem pa priložnost za okoliške kraje, predvsem Haloze, Slovenske gorice in ostale ponudnike turističnih storitev. Na gospodarskem forumu so predstavili možnosti obojestranskega gospodarskega povezovanja. »Na eni strani zaradi možnosti prodora naših podjetij v tujino, na drugi pa tudi možnosti za vlaganje izseljencev pri nas,« je pojasnil Senčar, ki je obiskovalcem omenjal možnosti nakupa katerega od praznih stanovanj v starem mestnem jedru. Na Ptujskem gradu je na pobudo premierja Mira Cerarja potekala seja sveta vlade za Slovence po svetu, namenjena izmenjavi informacij o dejavnostih organizacij Slovencev po svetu in vprašanjem ter pobudam članov sveta vlade za Slovence po svetu. So pa gostitelji poskrbeli tudi za glasbo, športne aktivnosti, vodenje po zgodovinskih kotičkih mesta, kulinariko, dan pa so popestrili pevski zbori, folklorne skupine, orkestri, društva ter gledališča slovenskih narodnih manjšin in izseljenskih skupnosti.