Množica ljudi, ki so napolnili prizorišče, je navdušeno pričakala in glasno pozdravila premierno predstavitev filma Rimska zgodba in njegove ustvarjalce. Ti prihajajo iz Vipavske doline, večinoma iz Vrhpolja, od koder je glavni del ekipe – od scenarista in režiserja do glavnih igralcev.
Avgusta pred dvema letoma so v ekipi vrhpoljskega društva Teodozij začele padati prve ideje za scenarij, zgodili so se tudi prvi ogledi snemalnih lokacij. Leto zatem so zajeten projekt pripeljali do točke, ko je steklo pisanje dialogov, priprava in organizacija ter nabor igralcev, leta 2015 pa se je zgodil veliki finale, ki je narejene posnetke pripeljal v montažo in na četrtkov junijski večer prvičv javnost.
Kot so sporočili iz filmskega štaba, je projekt neodvisne in amaterske narave narejen z ogromno ljubezni: »Vsak je sodeloval prostovoljno. Počel je to, v čemer se je želel preizkusiti oziroma v tem, kar rad počne.« Poudarili so, da želijo s filmom združevati, navduševati, nasmejati, predvsem pa položiti vsaj začasni obližna ne morda najlepši vsakdan marsikoga od njih.
Na izdelek so ponosni, pravijo pa, da ne pričakujejo prestižnih filmskih nagrad. Njihova lovorika je uresničevanje ideologije o sodelovanju in medsebojni pomoči. Med ekipo so vladali lepi odnosi brez hierarhije. »Režiser je prav tako lepil plakate, asistentka režije je skrbela tudi za hrano, vsi igralci niso samo igrali, postavljali so klopi, bili po možnosti celo zamaskirani v množičnih prizorih, ko je zmanjkal kakšen statist,« so povedali.
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
Režiser in scenarist filma, mladi Nejc Furlan, je pojasnil, da je zgodba fiktivna, vendar se med časom, v katerem zgodba poteka, in današnjim stanjem da povleči mnogo vzporednic. »Glavna pripoved se vrti okrog dveh plebejcev, ki sta sama izvrševalca višjega povelja, to pa vemo, da je slabo. Rimsko življenje, kot ga poznamo, je sicer zelo primerljivo z današnjimi časi,« je opisal vsebino. Vsekakor je film navdušil! Pohvale ustvarjalcem so deževale.