Iz novomeškega združenja borcev za vrednote NOB so sporočili, da bo v novi knjižnici na izposojo ali ogled več kot 400 publikacij. Za lažje pregledovanje in iskanje publikacij so natisnili knjižni katalog, ki je dostopen tudi v elektronski obliki, knjižnico pa bodo še dopolnjevali.
Dodali so, da odprtje posebne knjižnice z gradivom o NOB pomeni uresničitev njihovih dolgoletnih prizadevanj. Omenjena novomeška knjižnica pa bo povezana z drugimi tovrstnimi knjižnicami po državi in bo z njimi izmenjevala gradivo.
Novomeški borci še vse, ki v svojih zbirkah hranijo izvode knjig s tematiko NOB, prosijo, da jih zaupajo knjižnici in s tem omogočijo vsem, ki jih ta tematika zanima, možnost dostopa do teh po njihovih besedah zgodovinsko pomembnih zapisov.
Po odprtju knjižnice se bodo udeleženci tamkajšnje slovesnosti skupaj odpravili v Dolenjski muzej, kjer novomeška občina s sodelovanjem domačega muzeja in Mladinskega društva Goga pripravlja slovesnost z naslovom Ena sama pesem, ena sama svoboda. Tamkajšnja slavnostna govornica bo ravnateljica novomeške gimnazije Mojca Lukšič, so še sporočili iz Novega mesta.
Novo mesto je osvoboditev dočakalo 8. maja 1945, ko so ga zapustili nemški okupatorji in domači domobranci, vanj pa so vkorakali partizani. Najprej pripadniki komande mesta, zatem pa še VII. Črnogorska mladinska brigada III. divizije druge jugoslovanske armade.
Mesto je konec druge svetovne vojne dočakalo močno razrušeno. V njegovem središču so bili zaradi bombardiranja poškodovani celotni sklopi stavb, številne pa so bile tudi človeške izgube.