Slovenija

Med sprehodom po ljubljanskih gozdovih še vedno vidne posledice lanskega žleda

STA/M.J.
29. 4. 2015, 09.14
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

Februarja lani je tudi Ljubljano prizadel žled, ki je močno poškodoval gozdove v prestolnici. Kot so pojasnili na Mestni občini Ljubljana (Mol), so doslej na občinskih površinah sanirali že okoli 90 odstotkov škode, v okviru sanacije pa med drugim organizirajo akcije sajenja novih dreves. Tovrstne akcije načrtujejo letos, pa tudi prihodnje leto.

UZR

Gozdnogospodarsko območje Mola je sicer razdeljeno na gozdnogospodarsko enoto Polje, ki zajema vzhodni del občine in enoto Ljubljana, kamor je vključen ostal del. Slednja pokriva 4476 hektarjev, enota Polje pa 6604 hektarjev gozdov.

Večina gozdov, natančneje 91 odstotkov, je v zasebni lasti. Lastnik sedmih odstotkov gozdov je država, manj kot dva odstotka gozdov pa sta v lasti Mola. Večje površine gozda v lasti Mola se nahajajo na območju Grajskega griča in deloma na vzhodnem delu Krajinskega parka Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib.

Kot so pojasnili na občini, je gozdna posest izredno razdrobljena, saj je na območju kar 15.000 zasebnih gozdnih posesti, ki so v lasti 22.000 lastnikov gozdov.

Zoper lastnike, ki gozdov po žledu še niso sanirali, občina ne more ukrepati. So pa skupaj z Zavodom za gozdove Slovenije že leta 2013 lastnikom na območju Rožnika in Šišenskega hriba dali pobudo za povezovanje pri upravljanju gozda, z aktivnostmi pa odtlej nadaljujejo, so še pojasnili na občini.

Na območju Rožnika in Šišenskega hriba sanacija gozdov v zasebni lastnini še ni končana. Kot so pojasnili na občini, pa so bili predvsem uspešni na območju Golovca, kjer pričakujejo, da bodo zasebniki večji del gozdov sanirali letos. Tudi na Šentviškem hribu bo v maju izvedena sanacija enega odseka gozdov v zasebni lasti, kar bi po mnenju Mola lahko vplivalo na to, da se bodo tudi ostali lastniki odločili za sanacijo.

Zavod za gozdove je za pospravljanje iglavcev po lanskem žledu določil rok, in sicer 20. marec letos, ker pa je ta že minil, bo zavod zdaj individualno presojal, ali je kje sečnja potrebna zaradi nevarnosti razvoja podlubnikov, in po potrebi izdajal odločbe za sanitarno sečnjo. Ker pa te nevarnosti pri listavcih ni, je pričakovati, da bo v gozdovih ostalo kar nekaj lesne mase listavcev.

Mol v okviru sanacije organizira akcije sajenja dreves. Prva je potekala 11. aprila letos, v kateri so na Šišenskem hribu, Golovcu in v Zajčji dobravi posadili približno štiri tisoč dreves. V letošnjem in prihodnjem letu nameravajo na območjih, ki jih je najbolj prizadel lanski žled, zasadili 12.089 novih dreves.