Ker je zdaj ustavno sodišče sodbe razveljavilo, ima trojica zdaj vnovič status obtoženih in ne več obsojenih.
Ustavno sodišče je odločilo, da se zadeve dodelijo drugemu sodniku Okrajnega sodišča v Ljubljani v novo odločanje. Odločitev je sodišče sprejelo soglasno, pritrdilni ločeni mnenji pa sta podala sodnica Jadranka Sovdat, ki se ji je pridružil Miroslav Mozetič, in Mitja Deisinger. Sodnik Jan Zobec je bil pri odločanju izločen.
Janšo, Krkoviča in Črnkoviča je ljubljansko okrajno sodišče 5. junija 2013 spoznalo za krive kaznivih dejanj, povezanih z dajanjem ali sprejemanjem daril za nezakonito posredovanje v postopku izbora in nakupa finskih osemkolesnih oklepnikov. Janšo je obsodilo na dve leti zapora, Krkoviča in Črnkoviča pa na 22 mesecev. Sodbe je aprila lani potrdilo višje sodišče, vrhovno pa je novembra zavrnilo zahteve za varstvo zakonitosti.
Krkoviča in Črnkoviča so danes ob 15:40 izpustili iz zaporu na Dobu.
Vsi so zato pristali v zaporu na Dobu, a je ustavno sodišče 12. decembra ugodilo Janševemu predlogu, naj se do končne odločitve začasno zadrži izvršitev sodbe, in ga izpustilo na prostost. Za začasen izpust sta prosila tudi Janševa soobsojena, Krkovič in Črnkovič, a so ustavni sodniki njuni prošnji zavrnili.
Zahtevali bodo odškodnino
Odvetnik Toneta Krkoviča Jože Hribernik ocenjuje, da je ustavno sodišče v razveljaviti sodbe v veliki meri sprejelo njihovo argumentacijo in ugotovilo kršitve ustave na vseh treh rednih sodiščih. Po njegovem prepričanju zadeva zastara avgusta, sam pa si sicer želi, da bi sodišče do takrat sprejelo novo sodbo.
To po njegovih besedah v pritrdilnem ločenem mnenju ugotavlja tudi ustavni sodnik Mitja Deisinger. Po Hribernikovih navedbah je Deisinger zapisal, da sodišče v ponovljenem sojenju ne more uporabiti določb o zastaranju po novem kazenskem zakoniku, saj kazenski postopek teče za kazniva dejanja, ki so pravno opredeljena po starem kazenskem zakoniku.
Hribernik sicer meni, da bi sodišče do avgusta lahko sprejelo novo sodbo, če bi se skoncentriralo na bistvo, in sam bi si takšno sodbo tudi želel. Če bo zadeva zastarala ali bo sprejeta oprostilna sodba pa že zdaj napoveduje vložitev zahteve za odškodnino. Zahtevali bodo tudi vračilo plačane kazni v višini 37.000 evrov in povrnitev drugih stroškov.
Črnkovič in Krkovič na prostosti
Prokurist Rotisa Ivan Črnkovič in upokojeni brigadir Tone Krkovič sta po odločitvi ustavnega sodišča, ki je razveljavilo obsodilne sodbe v zadevi Patria in jih vrnilo ljubljanskemu okrajnemu sodišču v ponovno odločanje, ob 15.40 zapustila dobski zapor.
Matoz ocenjuje, da zadeva Patria ne bo zastarala avgusta letos, ampak šele čez dve leti
Odvetnik Janeza Janše Franci Matoz je v odzivu na odločitev ustavnega sodišča izrazil pričakovanje, da bo sodnik, ki bo ponovno odločal o zadevi, opravil preizkus obtožnega akta, kot mu to po navedbah Matoza nalaga tudi ustavno sodišče. Sodnik lahko to stori v enem mesecu, pravi Matoz in ocenjuje, da bi ga sodnik moral zavreči.
Matoz je tudi prepričan, da zadeva Patria ne zastara avgusta, kot to menijo nekateri, ampak čez dve leti. "Ustavno sodišče je namreč leta 2008 sprejelo ustavno odločbo, v kateri je zapisalo, da mora biti postopek v primeru razveljavitve pravnomočne sodbe pravnomočno končan najpozneje v dveh letih po razveljaviti," je dejal na novinarski konferenci Odbora 2014.