Nadzorniki so tako ugotovili, da je bilo preteklo poslovno leto za PV izrazito slabo. Zatesnitev odkopa CD1 ter izredno težavni geomehanski pogoji so pomenili izpad proizvodnje v višini 640.000 ton premoga, kar prevedeno v evre znaša 21,8 milijona brez vračunanega davka. Drugi pomembni vzroki za lansko izgubo so slabitve finančnih naložb v višini 8,6 milijona evrov, visoki finančni odhodki iz prejetih posojil v višini 2,1 milijona evrov in odloženi davki v višini 1,4 milijona evrov, so zapisali na spletni strani PV.
Breme nosijo zaposleni
Za doseganje stabilnega poslovanja v letu 2015 bo PV zato poleg doseganja proizvodnje predvsem znižal stroške materiala, storitev in dela. Podlago za varčevanje na plečih knapov so si ustvarili 15. januarja s podpisom socialnega sporazuma s Sindikatom pridobivanja energetskih surovin Slovenije (SPESS-PV), pri katerem pa ni sodeloval mesec pozneje ustanovljeni Sindikat delavcev rudarstva in energetike Slovenije (SDRES). Slednji prvemu odreka legitimnost, saj da SPESS-PV že več let križem rok gleda, kako uprava breme slabega poslovanja premogovnika prenaša na knape: »Napetosti med sindikatom in delavci so se začele stopnjevati 24. 4. 2012, ko je sindikat SPESS-PV brez soglasja svojih članov podpisal dogovor z upravo, da delavcem v letu 2012 znižajo plače za 5 %, ki se je nadaljevalo v letu 2013 – za 8 %. Takrat je bilo dogovorjeno, da nam bo delodajalec teh 5 % in 8 % izplačal do konca 2014.«
Stopnjevanje finančnih težav je upravo PV prisililo v podpisovanje novega dogovora s SPESS-PV, v katerem se je uprava ponovno zavezala k izplačilu teh plač, vendar do izplačila ni prišlo. »Zaposleni smo vse cilje (dogovora) dosegli, neizplačanih plač pa nismo prejeli še do danes! Sindikat SPESS-PV na to ni reagiral,« trdi Asmir Bećarević, predsednik novoustanovljenega SDRES, ki nadaljuje: »Ko smo junija 2014 zvedeli, da sindikat SPESS-PV namerava podpisati sporazum z upravo PV o znižanju EED (plač) za 10 %, zmanjšanju števila dni dopusta in ostalih bonitet, je med knapi zavrelo.«
Sledila je spontana stavka, glede katere Ferdinand Žerak, predsednik SPESS-PV, trdi: »Bećarević naj pove, da je bil pravi povod za stavko neizplačilo regresa za leto 2014 na datum 30. 6. 2014.« Žerak omenja napovedano sindikalno stavko, ki pa jo je njegov sindikat preklical, čemur je sledila spontana, saj stavkajoči tedaj še niso bili organizirani v SDRES, pojasnjuje Bećarević: »Zakaj je sindikat SPESS-PV preklical stavko, nismo nikdar izvedeli, zato utemeljeno sklepamo, da je v ozadju nekaj, kar je treba skrivati pred člani sindikata in delavci.«
Rumeni sindikat
Bećarević meni, da obstajajo tehtni razlogi, da se SPESS-PV označi za rumeni sindikat, torej takšnega, ki interese delodajalca postavlja pred interese delavcev, ki bi jih sicer moral zastopati: »In ko uprava ni vedela, kje bi še lahko vzela svojim delavcem, je SPESS-PV sam predlagal znižanje vplačila v prostovoljno dodatno pokojninsko zavarovanje, kar so tudi izpeljali, in nam zaradi tega delodajalec v PDPZ izplačuje 2/3 manj, kot je izplačeval v letu 2014.«
Neodvisni sindikalisti se zato ob novici o insolventnosti in napovedi dokapitalizacije sprašujejo: »Sindikat SPESS-PV nam je že v letih 2012 in 2013 zatrjeval, da bomo z znižanjem delavskih plač delavci rešili PV. Kam je šel denar od naših plač? Ne vemo, verjetno nikoli ne bomo izvedeli.«
SDRES se med drugim trudi sklicati zbor delavcev, v katerem bi uprava tem pojasnila dejansko stanje, v katerem se nahaja premogovnik. O tem smo na teh straneh že pisali, tedaj je uprava povedala, da je sklicala le delne zbore delavcev, saj da bi bil s sklicem splošnega moten delovni proces.