Tožilstvo je Škobernetu v tem primeru očitalo, da je 16. maja 2007 na Okrajnem sodišču v Mariboru kot priča krivo pričal. V kazenski zadevi zoper Mirana Maričiča, ki so mu očitali krivo ovadbo, naj bi krivo izpovedal, da je v Celju večkrat sodil Tomažu Račiču in ga tudi obsodil.
Škoberne in njegova obramba sta že napovedala, da se bosta zoper sodbo, ki še ni pravnomočna, pritožila.
Škoberne je krivdo zanikal in pojasnjeval, da je takrat povedal, kar se je spomnil, ni pa imel namena potvarjati resnice. Veliko naj bi bilo tudi napak v sodnem zapisniku z omenjene obravnave.
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
Tožilec Simon Grahornik je po poročanju časnika Večer sodišču predlagal, naj Škoberneta obsodi na osem mesecev zapora, medtem ko je Škobernetov odvetnik Tomaž Bromše zahteval oprostilno sodbo.
Sodišče je presodilo, da je Škoberne s tem, ko naj bi krivo pričal, hotel vplivati na izid kazenskega postopka proti Maričiču. Ker je bil takrat še sodnik, po navedbah sodnice Mihele Pašek ni primerna sankcija opominjevalne narave, zato mu je določila kazen pol leta zapora.
Škoberne je sicer prvi sodnik v zgodovini Slovenije, ki je pravnomočno obsojen. Na ljubljanskem okrožnem sodišču je bil decembra lani zaradi jemanja podkupnine in zlorabe položaja obsojen na pet let in pol zapora ter plačilo 19.622 evrov kazni, višje sodišče pa je zaporno kazen znižalo za šest mesecev. Zoper pravnomočno sodbo višjega sodišča se Škoberne brani z zahtevo za varstvo zakonitosti.
Zaradi obsodbe je državni zbor Škoberneta konec novembra razrešil s sodniške funkcije. Po navedbah časnika Delo je Škoberne tudi že prejel poziv na prestajanje petletne zaporne kazni.