Slovenija

Največ lobiranja pri poslancih SD in SMC

M.J.
11. 11. 2014, 16.58
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.55
Deli članek:

Komisija za preprečevanje korupcije je včeraj objavila nov način spremljanja podatkov o lobističnih stikih, objavljeni podatki pa so še kako zanimivi.

STA, Mediaspeed

S seznama, ki ga je včeraj v javnost poslala Komisija za preprečevanje korupcije (KPK), je razvidno, da je KPK največ zapisov o lobističnih stikih po 1. avgustu med poslanskimi skupinami prejela od največje vladne stranke SMC (33), takoj za petami ji je SD (31), od NSi pa je po drugi strani prejela 11 zapisov in od Združene levice 4.

Lobisti so na poslanike ljudstva najpogosteje vplivali za interese Zveze društev upokojencev Slovenije, takih je bilo namreč kar 22 zapisov, ki so jih na KPK poslali poslanci SMC in NSi. Na poslance Socialnih demokratov so se po drugi strani največkrat obrnili lobisti, ki zagovarjajo interese naravovarstvenih organizacij Greenpeace Slovenija, Društvo za sonaravni razvoj, Focus, ter – kar malo presenetljivo – lobisti Iniciative odbora hišnikov Slovenije.

Mediaspeed/STA

hipno-diploma, hipnoza

Zanimivosti

Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!

Na drugi strani sta med ministrstvi lobistične stike najpogosteje prijavljali ministrstvo za finance (14 zapisov) in ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo (13). Sedem zapisov je KPK prejela od javne agencije za zdravila in medicinske pripomočke, pet od ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano ter dva od nekdanjega ministrstva za kmetijstvo in okolje. Dva zapisa so komisiji posredovali tudi z ministrstva za zunanje zadeve, še enega pa z ministrstva za pravosodje. Na finančno ministrstvo so se najpogosteje obračali lobisti londonske družbe PricewaterhouseCoopers LLP, na ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo pa družbe Petrol. Predstavniki agencije za zdravila in medicinske pripomočke so med drugim prijavili tri stike z lobisti, ki so zastopali interese podjetja Salus.

STA

Kot navajajo na KPK, je njihova naloga zagotoviti učinkovit nadzor nad lobiranjem in preprečiti netransparentno delovanje v javnih zadevah. Komisija se odločno zavzema, da morajo biti vplivi interesnih organizacij na politične odločitve pregledni, javni in odkriti. »Na ta način se lobirance zavaruje pred morebitnimi sumljivimi pritiski, vsiljevanji, nadlegovanji in tudi morebitnimi poskusi podkupovanja, hkrati pa se interesnim organizacijam omogoči objektivno in zakonito posredovanje njihovih interesov političnim odločevalcem,« so še sporočili iz KPK.

Zanimivosti

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja

LEČA
Leča

Stročnica, ki bogati jedilnike in odpravlja slabokrvnost