Kot so pojasnili na direkciji, so koncesionarji rednega vzdrževanja državnih cest takoj po poplavah pristopili k vzpostavitvi prevoznosti cest. Dela, ki so ocenjena na okoli 2,8 milijona evrov, so obsegala odstranjevanje in čiščenje nanosov z vozišč, čiščenje objektov odvodnjavanja, zavarovanje nevarnih mest ter sanacijo najbolj kritičnih poškodb, ki neposredno ogrožajo prometno varnost in stabilnost ceste.
Stroški odprave posledic ujme, v okviru katere bo treba sanirati večje plazove in druge obsežnejše poškodbe, pa so ocenjeni na dodatnih 2,2 milijona evrov, pojasnjujejo na direkciji. Ob tem dodajajo, da bodo s sredstvi v višini dveh milijonov evrov, ki jim jih je vlada namenila prejšnji teden, nadaljevali z delno odpravo posledic škode septembrskih poplav.
Zaradi dolgotrajnejšega deževja in močnejših nalivov so v času od 12. do 16. septembra letos predvsem Dolenjsko, Posavje in Pomurje prizadele narasle vode, ki so se na nekaterih območjih zadržale več dni, v celotni vzhodni polovici države pa so se razbesneli številni hudourniki in sprožili številni plazovi.
Že predhodne ocene lokalnih skupnosti so pokazale, da je škode za več kot 0,3 promila načrtovanih prihodkov državnega proračuna (več kot 2,5 milijona evrov), zato je Uprava RS za zaščito in reševanje izdala sklep o ocenjevanju škode.
Zbiranje podatkov o škodi s strani občin ter ministrstev in drugih ustanov poteka še v tem tednu, sledila bo priprava poročila, ki ga mora pred obravnavo na vladi potrditi še državna komisija za ocenjevanje škode. Končno oceno škode bo državna komisija obravnavala predvidoma v začetku novembra.
Septembrske poplave še dodatno poškodovale ceste
Direkcija RS za ceste ocenjuje škodo na državnih cestah po septembrskih poplavah na okoli pet milijonov evrov. Uprava RS za zaščito in reševanje namreč v tem tednu zaključuje zbiranje podatkov o škodi po poplavah, ki so vzhodno polovico Slovenije prizadele med 12. in 16. septembrom letos.