O zgornjem vprašanju smo se pogovarjali s Failo Pašić Bišić, častno ambasadorko medkulturnega dialoga in direktorico Človekoljubnega dobrodelnega društva UP Jesenice. »Prioriteta prvih muslimanskih skupin na zahodu je bila stabilizacija skupnosti in vzpostavitev verske in družbene infrastrukture. Zdaj so njihovi otroci in vnuki uspešnejši v vseh pogledih, imajo drugačne prioritete od prve generacije in so postali 'vidnejši' v družbi,« pojasnjuje Faila Pašić Bišić, ki izpostavlja, da današnji odnos med zahodom in muslimanskim svetom otežujeta vojna v Siriji in nerešeno palestinsko vprašanje.
Tako so prostovoljci iz Društva UP priskočili na pomoč ob poplavah na Balkanu.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
»Številni muslimani, ki živimo na zahodu, smo žrtve tega odnosa. O nas se govori kot o skupini, ki je prišla od nekod, je povezana s skupinami, ki uničujejo, razdirajo, pobijajo, sovražijo, zanemarja pa se dejstvo, da smo na evropskih tleh prisotni že stoletja,« pravi Faila, ki je v teh dneh deležna še večje pozornosti javnosti, saj za župana Jesenic kandidira njen brat Ahmed Pašić.
Pašić Bišićeva meni, da so prav lokalne volitve pokazale, da je medkulturni in medreligijski dialog nujen tako na lokalni kot na državni ravni. »Stopnja diskriminacije in islamofobije se stopnjuje, ljudi se poziva, naj volijo Jeseničana, Slovenca, naj ne dovolijo, da jim vlada islamist, skrajnež, terorist,« pripoveduje sogovornica in odločno doda: »Sem učiteljica človekovih pravic, častna ambasadorka medkulturnega dialoga, rojena Jeseničanka in ne morem dovoliti, da me nekdo obravnava kot tujko.«
»O nas se govori kot o skupini, ki je prišla od nekod, je povezana s skupinami, ki uničujejo, razdirajo.« Faila o odnosu
Po njenem mnenju medkulturni dialog ne zajame le ideje o zbliževanju evropskih narodov, temveč vse ljudi. »V Človekoljubnem dobrodelnem društvu UP Jesenice se zavzemamo za to, da bi medkulturni dialog postal način življenja. Kar pomeni, da se zavedamo, da je medkulturnost del našega vsakdana; o medkulturnosti ne le govorimo, temveč jo tudi živimo in o tem ozaveščamo. Cilj delavnic, ki jih bomo izvajali, je usmeriti pozornost v probleme intolerance in diskriminacije zoper muslimane ter raziskati, kako lahko različna izobraževanja pripomorejo k izboljšanju njihovega položaja v Evropi,« še pojasnjuje Faila in dodaja, da bodo v ta namen organizirali otroške in mladinske mirovne tabore ter delavnice.