Slovenija

Mramor: Spremembe ne bodo tako boleče, a vsak se bo moral nečemu odreči

G.G./STA
12. 10. 2014, 07.38
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.55
Deli članek:

Minister za finance Dušan Mramor je zadovoljen s pogovori, ki jih je v minulih dneh opravil v Washingtonu. IMF pozitivno ocenjuje ukrepe, ki jih je Slovenija že sprejela, se pa Mramor zaveda, da bo spremembe, ki so še nujne, treba izpeljati.

STA

IMF je ta teden izboljšal gospodarsko napoved za Slovenijo, za letos in prihodnje leto ji napoveduje 1,4-odstotno rast bruto domačega proizvoda (BDP), medtem ko je napoved rasti za območje evra popravil navzdol. Za letos mu napoveduje 0,8-odstotno rast BDP, za prihodnje leto pa 1,3-odstotno.

Mramor se je z delegacijo, v kateri je bil tudi guverner Banke Slovenije Boštjan Jazbec, v minulih dneh v Washingtonu udeležil letnega zasedanja Mednarodnega denarnega sklada (IMF) in Svetovne banke, v okviru katerega je opravil številne pogovore, tudi z novo vodjo misije IMF za Slovenijo Delio Velculescu.

Ta je pred prevzemom vodenja misije za Slovenijo vodila misijo za Ciper, tudi v času, ko je ta otoška država prejela mednarodno finančno pomoč. Mramor je pojasnil, da zaradi tega ne gre iskati podobnosti med Ciprom in Slovenijo. "Vsi razumejo, da Slovenija ni Ciper. Velculescujeva je velika specialistka, zato se veselim misije, ki bo decembra prišla v Slovenijo," je dejal.

Kot pravi, IMF zelo pozitivno ocenjuje ukrepe, ki jih Slovenija že izpeljala. Spomnil je na strukturne spremembe, ki so se začele že v vladi Janeza Janše, nadaljevale pa v vladi Alenke Bratušek - to so spremembe ustave, reformi pokojninskega sistema in trga dela, dokapitalizacija in čiščenje bank ter zmanjševanje zadolženosti podjetij.

"To zelo cenijo in vidijo relativno veliko možnosti, da se Slovenija z nadaljevanjem te poti izvije iz te krize in da je prihodnost lepša," je povedal minister. Zaveda se sicer, da je nekatere spremembe še treba izpeljati, saj druge rešitve za to ni. "Mislim, da ne bodo tako boleče, kot se govori. Vsak se bo pač moral nečemu malo odreči, da bomo lahko živeli bolje," je bil jasen.

Ob tem je poudaril, da razmere, v katerih se je znašla država, najbolj prizadenejo mlade. "Brezposelnost med mladimi je izjemno narasla. Izjemno visok je tudi javni dolg, ki ga mladim puščamo kot breme za prihodnost. Smo zelo slabi dedki, babice, očetje in mame, da svoje otroke tako zelo obremenjujemo z našimi zahtevami," je dejal.

Kot pravi, gredo te zahteve prek tistega, kar lahko financiramo sami, zato se moramo zadolževati v tujini. Med pogovori, ki jih je Mramor opravil v Washingtonu, je beseda zato nanesla tudi na zadolževanje Slovenije.

"Pojasnili smo, da spremljamo, kaj se dogaja na finančnih trgih. Seveda bodo potrebne zadolžitve, kot so potrebne vsako leto. Ker se vračajo stari krediti, potrebujemo nove. Povedali smo, da bomo na finančne trge prišli takrat, ko bodo pogoji za nas najbolj optimalni," je dejal. O podrobnostih ni želel govoriti.

Glede privatizacije je Mramor dejal, da se je Slovenija zavezala prodaji 15 podjetij, in sicer zaradi različnih razlogov. Takrat je imela omejen dostop do finančnih trgov, javni dolg pa je dosegel takšno višino, ki je na dolgi rok težko vzdržna.

Kako bo na gospodarsko rast Slovenije vplivalo ohlajanje v Nemčiji in morebitna zaostritev napetosti v Ukrajini, je po ministrovih besedah sicer težko oceniti. "Najbolj pesimistične napovedi kažejo, da bi se lahko gospodarska rast zaradi vseh teh vplivov zmanjšala za 0,7 odstotne točke," je dejal.

Spomnil je, da je slovenski izvoz zelo vezan na Nemčijo in na bližnje države, zato to ohlajanje lahko predstavlja težavo tudi za našo državo. "Precej bo odvisno od tega, kako bomo vodili ekonomsko politiko v naslednjem letu. Če nam uspe z določenimi ukrepi vsaj delno nevtralizirati to ohlajanje, smo lahko tudi glede tega pozitivni," je napovedal.

Vodilni predstavniki IMF so države, tako razvite kot hitro rastoče, ta teden večkrat pozvali k izvajanju strukturnih reform, glede Slovenije pa je bilo poleg nadaljnjega čiščenja bank in razdolževanja podjetij slišati tudi pričakovanja po nadaljevanju privatizacije.

Mramor se glede strukturnih reform v celoti strinja z IMF. "Zdravstvena reforma je nujno potrebna. Potrebne so tudi strukturne spremembe v javni porabi, in sicer tako, da se poraba poveča tam, kjer ima večji učinek na BDP," je pojasnil.

Država je svetu s tem poslala tudi signal, da se odpira, poleg tega pa so k privatizaciji prispevale še slabe izkušnje s korporativnim upravljanjem in tajkunskimi zgodbami. "S tega vidika mislim, da nova vlada ne bo ravnala drugače oz. v nasprotju s sprejetimi odločitvami v DZ," je dejal.

Pomemben zaključek letnega srečanja IMF in Svetovne banke je sicer tudi to, da bi morale države skrbeti za takšno fiskalno politiko, ki bo kar najbolje podpirala gospodarsko rast. Pri tem je treba upoštevati zadolženost držav in poskrbeti, da se dolg ne bi povečeval. Konsolidacija javnih financ naj bi bil torej relativno dolgotrajen proces, ne pa hiter, je še pojasnil minister.

Estrada

Moamer Kasumović
Šok v BiH

Znani bosanski igralec Moamer Kasumović obsojen zaradi spolnega napada na mladoletnika

tisti dnevi v mesecu
Podkast

Video: Tisti dnevi v mesecu v drugi sezoni še bolj pikantni in žgečkljivi

Blaž Švab, Jasna Kuljaj, Z Jasno in glasno
Z Jasno in glasno

Kaj si Blaž Švab misli o velikem hitu poletja, pesmi Brajde

Sophia Loren
Jubilej

Diva Sophia Loren slavi že 90 let: Iz revščine v Hollywood

Kesha
Nihče ne želi imeti opravka z njim

Pevka Kesha zaradi tega incidenta preoblikovala besedilo

lady gaga gucci-gucci
Soočila se je na drugačen način

Lady Gaga spregovorila o govoricah z začetka svoje kariere, da je moški

Zanimivosti

supet-luna, sankt-peterburg
Mini luna

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno

HUAWEI Watch GT 5-6
Zanimivosti

Vau! Huawei predstavil nove naprave!

IMG_2113
Mednarodni festival

Speculum Artium 2024: Kjer se srečajo umetnost, znanost in virtualna resničnost

cryptocoin, kriptovaluta, mining, rudarjenje, kripto
Zanimivosti

Najboljši načrt za zaslužek s kriptovalutami: CrytocoinMiner vam omogoča zaslužek vsak dan

kovanec
Izjemno redka zbirka

Po stotih letih začeli s prodajo kovancev "kralja masla", za enega iztržili 1,2 milijona evrov

avto, henry ford
Model T

Avto je vse pregnal s ceste