Slovenija

Cerarjevo vlada čaka peklenski mandat

Simon Rosc
19. 9. 2014, 07.01
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.55
Deli članek:

Slovenija je včeraj dobila 12. vlado v času samostojne Slovenije. Čaka jo peklenski mandat in veliko dela. Pretiranega dvoma o uspehu sicer ni bilo čutiti, Cerarjeva vlada je namreč vseskozi imela zadostno podporo v državnem zboru. Je bilo pa že slišati nasprotovanja nekaterim idejam ministrov.

Arhiv Svet24

V SMC, Desusu in SD so pričakovano podprli ministrske kandidate na včerajšnjem glasovanju v državnem zboru, saj imajo do vlade velika pričakovanja.

V predstavitvi stališč poslanskih skupin je vodja poslanske skupine SMC Simona Kustec Lipicer dejala, da verjamejo, da vladna ekipa in njeni predstavljeni programi odražajo lastnosti v trajnostni razvoj usmerjene države, ki gradi na javnofinančni stabilnosti ter dolgoročni gospodarski in socialni rasti. Ob tem je opozorila na kritične razmere v Sloveniji, in sicer na bančno in finančno krizo, korupcijo, nespoštovanje in izigravanje pravne države, krizo delovanja političnih institucij, nezaupanje ljudi v politiko, slabšanje konkurenčnosti gospodarstva in sistemov socialne varnosti.

Po njenih besedah je treba v Sloveniji izboljšati zmožnosti gospodarstva in družbe ter izoblikovati nove vire rasti, ki bodo utemeljeni na znanju, konkurenčnosti in spoštovanju enakih možnosti za vse. Kot pravi, so predstavitve ministrskih kandidatov na delovnih telesih DZ nazorno naglasile namero, da bo vlada iskala nove vire finančne in gospodarske rasti, po drugi pa bo restriktivna do nadaljnjega javnega zadolževanja in trošenja, saj želi državo vrniti na zemljevid finančne, gospodarske in družbene konkurenčnosti.

Prvak SDS se vrača v DZ.

V delo nove ministrske ekipe »veliko zaupanja in še več odgovornosti« polagajo tudi v stranki Desus. Vodja njihovih poslancev Franc Jurša verjame, da bodo v tej vladi lahko uresničevali svoj program, od katerega je Jurša izpostavil oblikovanje demografskega sklada, regres za upokojence, javno zdravstvo in šolstvo, spodbujanje socialnega podjetništva in gospodarske prioritete.

Po besedah vodje poslanske skupine SD Matjaža Hana je včerajšnja odločitev državi narisala nov politični zemljevid, nova vlada pa ima dobro priložnost, da se spoprime z zahtevnimi in težkimi izzivi. Tako bo morala med drugim normalizirati javnofinančni sistem, kar pa mora storiti skozi umirjeno politiko in v velikem soglasju s socialnimi partnerji. V SD so sicer svoj vstop v vladno koalicijo pospremili z veliko pomisleki, ali se je koalicija pripravljena zavezati vrednotam socialne države.

Padla že prva opozorila

Med koalicijskimi partnerji se že čutijo prva trenja.

Vodja poslancev Desusa je opozoril, da z vsem, kar so ministrski kandidati povedali v predstavitvah na delovnih telesih, niso zadovoljni. Jurša tako bodočega finančnega ministra Dušana Mramorja opozarja, da demografski razvojni sklad ni modna muha promocije Desusa, temveč nujen in neodložljiv ukrep. Veliko nejevolje pa je po besedah Jurše vzbudila tudi izjava infrastrukturnega ministra Petra Gašperšiča, da drugega tira železniške proge med Divačo in Koprom ne potrebujemo naslednjih nekaj desetletij.

Tudi v SD-ju so zažugali s prstom, Cerarja so dobronamerno opozorili, da bo – glede na predstavitve nekaterih ministrskih kandidatov na zaslišanjih – veljalo še nekajkrat pogledati v koalicijski sporazum, predvsem na področju infrastrukturnih investicij.

Cerarjeva vlada ostala brez podpore opozicije

Novih ministric in ministrov pri včerajšnjem glasovanju ni podprla nobena od strank, ki bodo naslednja štiri leta, če bo Cerarju naklonjena sreča, presedele v opoziciji, SDS, NSi, ZL in ZaAB. Razlogi za to so različni. Po mnenju Janeza Janše gre pri vladni ekipi za »precej neuigran orkester«, ki ni ravno tisto, kar bi Slovenija v tem trenutku potrebovala. »Mislim, da ambicije te vlade geografsko ne sežejo dosti dlje od ljubljanske obvoznice, konceptualno ne dosti dlje od splošnih priporočil iz Bruslja, etično pa do kakšnih dvakrat zaračunanih potnih stroškov,« je predlagano vladno ekipo ocenil Janša.

Vlade niso podprli niti v stranki Alenke Bratušek.

Po mnenju Luke Mesca iz ZL prepotrebnega preobrata ni pričakovati, saj ministri v slovenski politični prostor ne prinašajo nikakršnih novih konceptov in rešitev, nasprotno bo ta vlada nadaljevala vse ključne projekte in politike, ki so odnesle prejšnje tri vlade. Iz teh razlogov je tudi ZL glasovala proti vladi.

Tudi poslanci NSi ministrske ekipe niso podprli, saj imajo določene pomisleke, predvsem zaradi po njihovem mnenju premalo ambicioznega koalicijskega sporazuma. A bodo vladi dali priložnost, da naredi čim več dobrega za Slovenijo. Ljudmila Novak je še napovedala, da bo NSi v opoziciji delovala konstruktivno.

Ker niso del vladne ekipe, so proti vladi glasovali tudi v ZaAB. Jani Möderndorfer poudarja, da ljudje od nove vlade pričakujejo rezultate, kot so vzgon gospodarstva, zmanjšanje števila brezposelnih in konsolidacija javnih financ. Ob tem pa je Möderndorfer omenil tudi nekaj spodrsljajev ministrskih kandidatov na njihovih predstavitvah, med drugim izjavo kandidatke za notranjo ministrico Vesne Györkös Žnidar, ki je dejala, da bi policijo izključila iz sistema plač javnih uslužbencev, in izjavo kandidata za infrastrukturnega ministra Petra Gašperšiča, ki je dejal, da drugega železniškega tira ne potrebujemo še nekaj desetletij.

Velika pričakovanja

Velika pričakovanja ima predvsem Karl Erjavec, ki je še pred sejo DZ dejal, da pričakuje, da se bo vlada na prvi seji sestala takoj po zaključku glasovanja v parlamentu. Kot eno izmed prvih tem pa bo izpostavil drugi tir železniške proge Divača–Koper in podobne projekte, saj se mu zdi, da si tukaj stvari med seboj malo nasprotujejo.