Aleš Ž. je 4. septembra na družabnem omrežju Facebook objavil naslednje sporočilo: »Saj ni res, pa je. Ne boste verjeli, kaj se mi je zgodilo danes. Po dolžnosti kličem prvo pomoč (112) in po govoricah prič povem, da je oseba padla s kolesa in da potrebuje pomoč. Nakar me dežurni zdravnik v ZD Bled vpraša, ali naj pride z osebnim avtom ali rešilcem? Halooooooo?«
»Ker sem mu, kot kaže, pokvaril dan in je namesto malice moral na urgenco, me je začel zmerjati z lažnivcem, prašičem itd,« pravi Aleš Ž.
»To pa še ni vse,« nadaljuje Aleš in pojasni: »Čez približno 7–10 minut pridrvi nadobudni splošni zdravnik, gospod Z., in že iz rešilca tuli, da ta ženska ni padla s kolesa, ampak je mrtvo pijana! In če je res padla, da je treba poklicati policijo. Kaj dela center za obveščanje? Prijavljena je bila namreč nezgoda! Ker sem mu, kot kaže, pokvaril dan in je namesto malice moral na urgenco, me je začel zmerjati z lažnivcem, prašičem itd. Ja, prašič mi je rekel!!! Hmmmmm, je to odnos, ki ga pričakuješ od osebe, ki jo kličejo doktor? Oprostite, ampak ob takem obnašanju bom naslednjič raje šel mimo.«
Kot izhaja iz javno objavljenih ordinacijskih časov zdravnikov Zdravstvenega doma Bled, je edini zdravnik, katerega priimek se začne s črko Z, direktor zdravstvenega doma, mag. Leopold Zonik, ki je za Svet24 natančno opisal dogajanje kritičnega dne.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Zonikova zgodba
Po Zonikovih besedah je natakar blejskega gostišča Panorama poklical v ZD Bled in povedal, da na pločniku leži kolesarka, ki se trese. »Kot dežurni urgentni zdravnik sem prijavitelja vprašal, ali je oseba pri zavesti, ali je življenjsko ogrožena. Ogovoril mi je, da se trese. Ker je bilo reševalno vozilo na poti iz Radovljice na Bled, sem ga vprašal, ali bi pacientko lahko sam prepeljal v zdravstveni dom z vozilom dežurnega zdravnika ali je potreben prevoz z reševalnim vozilom. Odgovoril mi je, da je potreben prevoz z reševalnim vozilom,« je uvodoma pojasnil Zonik in dodal, da je ob njegovem prihodu na kraj dogodka pacientka sedela na tleh, nepoškodovano kolo pa je bilo prislonjeno ob zid.
Če sva imela s prijateljem natakarjem kak nesporazum pri osebnem kontaktu na kraju dogodka, to obžalujem in se bom z njim pogovoril.« dr. Leopold Zonik
Pacientko so nato, tako Zonik, spravili v reševalno vozilo in nadaljevali diagnostiko: »Z reševalci smo začeli ugotavljati diagnozo in se med seboj spraševali, ali je posredi morda alkohol. Osebje gostišča smo zaprosili, naj preveri, ali je bila pri njih in ali je kaj pila. Odgovor je bil negativen. Hitro smo ugotovili, da ima pacientka, Angležinja, zelo nizko raven krvnega sladkorja, kar je bil vzrok za njeno stanje. Takoj smo nastavili infuzijo glukoze in stanje pacientke se je začelo popravljati. Med vožnjo z reševalnim vozilom v zdravstveni dom smo od nje nato izvedeli, da je sladkorna bolnica in se zdravi za to boleznijo. Vožnja s kolesom je bila ta dan zanjo preveč, porabila je preveč energije in sladkorja ter zapadla v hipoglikemijo. Nato smo jo odpeljali še v urgentno internistično ambulanto jeseniške splošne bolnišnice, od koder je bila odpuščena z isto diagnozo, kot smo jo ugotovili na mestu dogodka.«
»Natakar gostišča Panorama nas je opazoval in predlagal, naj pokličemo policijo. Ker sem videl, da ne gre za prometno nezgodo, ampak bolezen, sem mu rekel, da to ni potrebno, lahko pa to storijo, ko bomo pacientko odpeljali. Vesel sem, da smo turistki hitro in strokovno pomagali. Če sva imela s prijateljem natakarjem kak nesporazum pri osebnem kontaktu na kraju dogodka, to obžalujem in se bom z njim pogovoril. Turistoma, ki sta bila ves čas ob pacientki, sem se tudi osebno zahvalil s stiskom rok, zaposlenim restavracije Panorama pa za klic. Obenem sem jih prosil, naj shranijo kolo pacientke,« je še pojasnil Zonik in pristavil, da bodo zapis Aleša Ž. na družabnem omrežju Facebook oziroma analizo dogodka danes obravnavali na strokovnem kolegiju ZD Bled.