Porić: Islamska skupnost je popolnoma ločena od domnevno skrajnih kulturnih društev
Islamska skupnost v Sloveniji je po njihovih zagotovilih popolnoma ločena od dveh društev, v katerih naj bi se po poročanju Dela združevali domnevni zagovorniki radikalnega islama. Kot je poudaril tajnik islamske skupnosti Nevzet Porić, sami delujejo na povsem drugačen način, zato ne bi rad, da jih "mečejo v isti koš".
Med temi časnik Delo navaja obisk enega od neformalnih vodij vahabistične struje muslimanske skupnosti v Bosni in Hercegovini Huseina Bilala Bosnića, ki je januarja leta 2011 pridigal na odprtju sunitske molilnice v Ljubljani.
V Islamski skupnosti v Sloveniji pa so pojasnili, da za omenjeni društvi niso pristojni in so od njih popolnoma ločeni. Kot je povedal tajnik skupnosti Nevzet Porić, islamska skupnost deluje popolnoma drugače. "Ne bi rad videl, da nas mečejo v isti koš," je poudaril.
Zaradi nekaterih ljudi iz teh društev je po besedah Porića v preteklosti občasno že prihajalo do nesoglasij s predstavniki islamske skupnosti. Vrata v skupnosti so namreč odprta vsakomur in težko bi bilo komur koli prepovedati, da pride tja.
Kot je še dejal Porić, v skupnosti zaupajo slovenskim organom, ki zadevo spremljajo. Verjame, da bodo pravočasno ukrepali, če bi do česar koli prišlo, a dvomi, da bi bila nevarnost tako velika.
Podobno so medijem pojasnili tudi na policiji. Kot so zapisali, v policiji skladno s svojimi pristojnostmi spremljajo tudi področje nasilne radikalizacije in novačenja za potrebe terorizma. Poudarjajo pa, da slovenska policija doslej "ni prejela prijave oz. zaznala sumov, ki bi kazali na javno spodbujanje ali poveličevanje terorizma oz. novačenja ter usposabljanja za teroristične dejavnosti".
Policija se zaveda, da odzivanje na tovrstne grožnje le znotraj meja Slovenije ni zadostno, zato se pri svojih aktivnostih na mednarodni ravni tesno povezuje s tujimi varnostnimi organi, na nacionalni ravni pa je eden od glavnih pobudnikov multiagencijskega pristopa, so še navedli na policiji.
S problematiko skrajnih skupin se je sicer v minulem mandatu ukvarjala tudi parlamentarna komisija pod vodstvom takratne poslanke PS Maje Dimitrovski. Potrdila je, da organi nacionalne varnosti ugotavljajo obstoj skrajnih skupin v Sloveniji, tako "levih in desnih kot verskih", a da te za zdaj predstavljajo nizko stopnjo tveganja za državno varnost.
Hrvaški časnik Jutarnji list je sicer ravno v teh dneh poročal, da naj bi bila ena bolj znanih skupin vahabistov tudi v Sloveniji na Jesenicah. Vendar pa poznavalci tamkajšnjih razmer, ki niso želeli biti imenovani, takšna namigovanja ostro zanikajo.