Plače funkcionarjev ureja zakon o sistemu plač v javnem sektorju. Predsednik DZ se uvršča v 65. plačni razred, podpredsednika DZ v 62. plačni razred, poslanke in poslanci pa se uvrščajo od 55. do 62. plačnega razreda. Plačne razrede v tem razponu določi pristojno delovno telo, to je mandatno-volilna komisija, pojasnjuje DZ na svoji spletni strani.
Glede na sklep komisije je v najvišji plačni razred uvrščen vodja poslanske skupine, ki ima nad 20 poslancev, sledijo vodje poslanskih skupin, ki imajo do vključno 20 poslancev, in tisti, ki so predsedniki delovnih teles. Naslednji na plačni lestvici so namestniki vodij poslanskih skupin, podpredsedniki delovnih teles in ostali poslanci.
Plača poslanca se obračunava za povprečno mesečno delovno obveznost v trajanju 174 delovnih ur.
S sprejetjem sprememb zakona o sistemu plač v javnem sektorju so plače poslancem sicer linearno znižali za 0,5 odstotka, nato pa je še progresivno zmanjšan razpon med plačnimi razredi. Po tej lestvici je osnovna plača predsednika DZ 4604,89 evra, poslanske plače pa se gibljejo od 3537,25 evra navzgor.
A ukrep, tako kot ostali dogovorjeni na področju plač v javnem sektorju, velja le do novega leta, če ne bodo sprejeti novi ukrepi. V tem primeru bi osnovna plača predsednika DZ narasla na 4817,96 evra, najnižja poslanska pa na 3661,25 evra. Kaj vse čaka naše poslance pa preberite v tiskani izdaji časopisa Svet24!