Šole bodo namreč upoštevale uvrstitev v dohodkovni razred v odločbi o otroškem dodatku ali državni štipendiji, pojasnjujejo na ministrstvu za delo.
S prvim septembrom se bo začela uporabljati novela zakona o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev, ki med drugim prinaša nov način izmenjave podatkov med ministrstvom za delo in ministrstvom za izobraževanje, znanost in šport. Novost je uvedena prav z namenom poenostavitve uveljavljanja subvencionirane prehrane.
Če družine ne bodo imele veljavne odločbe o otroškem dodatku ali državni štipendiji, lahko še vedno na centru za socialno delo vložijo vlogo za subvencijo malice in subvencijo kosila. Če družina na 1. september ne bo imela veljavne odločbe o otroškem dodatku ali državni štipendiji, na ministrstvu za delo svetujejo, da starši avgusta letos vložijo vlogo za otroški dodatek oziroma državno štipendijo. Šole bodo tudi v tem primeru upoštevale uvrstitev v dohodkovni razred v odločbi na podlagi izmenjave podatkov in ustrezno znižale višino položnice za malico oziroma kosilo.
Višina subvencije malice in kosila sicer ostaja enaka, kot je določena s trenutno zakonodajo. Novost pa je, da učencem, ki so nameščeni v rejniško družino, pripada pravica do brezplačnega kosila.
Če pa družina odločb nima in teh pravic ne želi uveljavljati oziroma do njih ni upravičena, želi pa uveljavljati subvencijo prehrane, mora avgusta vložiti posebno vlogo za subvencijo malice in subvencijo kosila.
Po podatkih ministrstva ima v osnovnih šolah malico subvencionirano v povprečju okoli 80.000 učencev, v srednjih šolah pa 36.000 dijakov. Do brezplačnega kosila je v osnovnih šolah upravičenih 15.500 učencev.