Slovenija

Zdravstveni zavodi bodo denar za odpravo plačnih nesorazmerij morda terjali s tožbo

STA
3. 6. 2014, 12.27
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.54
Deli članek:

Bolnišnice in zdravstveni domovi napovedujejo tožbo proti Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS), če z aneksom k splošnemu dogovoru ne bodo imeli zagotovljeno, da ZZZS krije izplačilo poračuna tretje četrtine odprave plačnih nesorazmerij za nazaj. Aneks bo vlada, ki opravlja tekoče posle, predvidoma obravnavala v prihodnjih tednih.

ZD Ptuj

V javnem sektorju, v katerega sodijo tudi javni zdravstveni zavodi, so morali zaposlenim izplačati poračun za tretjo četrtino odprave plačnih nesorazmerij do konca februarja. Zdravstveni zavodi so, kot trdi direktor Združenja zdravstvenih zavodov Slovenije Metod Mezek, morali izplačilo v skupni višini 60 milijonov evrov kriti sami, čeprav 66. člen zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju določa, da so plače vračunane v cene zdravstvenih storitev.

Ker sredstev za izplačilo poračuna od ZZZS niso dobili, zahtevajo, da se jim to prizna v okviru aneksa k splošnemu dogovoru, je pojasnil Mezek, o tem pa je danes poročal tudi Radio Slovenija. Kot dodaja, bo vlada obravnavala aneks v naslednjem tednu ali dveh, medtem ko na ministrstvu za zdravje tega za zdaj niso potrdili. Če zahtevi zdravstvenih zavodov ne bo ugodeno, bodo šli v tožbo. To so po Mezkovih besedah soglasno sklenili tako v odboru bolnišnične dejavnosti združenja kot tudi v odboru osnovne zdravstvene dejavnosti.

Mezek opozarja, da so zavodi v tako slabem likvidnostnem stanju, da so primorani iskati vire financiranja, saj so podfinancirani. Ob tem bodo morali zdravstveni zavodi do konca junija izplačati še regres, katerega skupna višina je 20 milijonov evrov. Sredstva bodo dobili v okviru cene zdravstvenih storitev, a bo celotni znesek plačan do konca leta. Sicer pa tudi letos ZZZS postopoma zamika plačilo drugega in tretjega dela izplačila mesečne akontacije, tako da bo decembrsko nakazilo izplačano z enomesečnim zamikom.

Likvidnostne težave ima večina zdravstvenih zavodov, pri čemer izstopajo Splošna bolnišnica Ptuj in Splošna bolnišnica Izola, kjer zamujajo s plačili računov tudi po pol leta, ter Splošnabolnišnica Jesenice, kjer plačujejo s približno trimesečno zamudo, je dejal Mezek.

Zdravstveni zavodi imajo za 130 milijonov evrov akumuliranih izgub iz prejšnjih let, samo lani so ustvarili 43 milijonov evrov minusa. Poleg tega imajo za 90 milijonov evrov neplačanih zapadlih obveznosti. Dobavitelji po navedbah Mezka trenutno še ne grozijo z ustavitvijo dobav zdravil in medicinskih pripomočkov, a pričakuje, da bo tudi to sledilo ob vse bolj verjetnem podaljševanju rokov plačil.