Terpin je danes poudaril, da imajo Slovenci in zdomci, ki živijo v drugih državah EU, in imajo tudi slovensko državljanstvo, pravico glasovanja na volitvah v obeh državah.
A na ministrstvu za notranje zadeve (MNZ) pojasnjujejo, da vsak lahko voli le enkrat. Navajajo, da naša država res ne vodi evidence o morebitnem dvojnem državljanstvu. Vendar zakon o evidenci volilne pravice določa konkretne vzvode, ki preprečujejo dvojno glasovanje v tistih primerih, ko se na primer državljan druge države odloči, da bo glasoval v Sloveniji - ko je torej treba preprečiti, da bi lahko glasoval tudi v matični državi - in ko se naš državljan odloči, da bo glasoval v tujini - ko morajo preprečiti, da bi lahko glasoval tudi v Sloveniji.
Vse države članice imajo ustanovljene kontaktne točke, prek katerih poteka preverjanje volilne pravice in obveščanje o spremembah volilne pravice, ki vpliva na vpis v nacionalne volilne imenike in v nadaljevanju tudi na možnost glasovanja, pojasnjujejo.
Tako je Slovenija po razpisu volitev v Evropski parlament vsem državljanom drugih držav, ki imajo pravico voliti v Sloveniji, posredovala posebne informativne brošure, ter jih seznanila s to pravico.
"V primeru, da so se državljani drugih držav odločili, da bodo glasovali v Sloveniji, je ministrstvo za notranje zadeve v njihovi matični državi preverilo obstoj volilne pravice, ki predstavlja podlago za vpis v slovensko evidenco volilne pravice za volitve v Evropski parlament. Po izvedenem vpisu tujca v slovensko evidenco volilne pravice smo o tem obvestili vsakega posameznika, hkrati pa tudi matično državo, ki mora sama zagotoviti, da takšnega volivca črta iz svoje evidence oziroma volilnega imenika, s čimer se prepreči možnost dvojnega glasovanja," pojasnjujejo na ministrstvu.
"Prav tako smo v primeru, ko nas je druga država članica obvestila, da slovenski državljan želi glasovati v tujini, preverili obstoj njegove volilne pravice, ga brisali iz evidence volilne pravice v Sloveniji in tujo državo obvestili, da ga lahko vpiše v svoje evidenco in v volilni imenik svoje države, s čimer se prepreči možnost dvojnega glasovanja," postopke še pojasnjujejo na ministrstvu za notranje zadeve.
Terpin pa je danes med drugim izpostavil, da ne smemo pozabiti na dejstvo, da tudi v Sloveniji pripadniki italijanske manjšine glasujejo dvakrat za državnozborske volitve, in sicer tako iz seznama pripadnikov italijanske manjšine za zajamčen sedež zastopnika italijanske manjšine v slovenskem parlamentu in istočasno za katerokoli od ostalih strank. Izjema od pravila "en človek in en glas" torej že obstaja, je poudaril.
Nekateri bi radi na istih volitvah volili kar dvakrat!
Evropska direktiva res določa, da lahko volivci uresničujejo volilno pravico v državi članici prebivanja ali v matični državi članici, nihče pa ne sme na istih volitvah voliti več kot enkrat, pojasnjujejo na ministrstvu za notranje zadeve. S tem so zanikali navedbe kandidata SDS na evropskih volitvah Damijana Terpina, ki trdi nasprotno.