Slovenija

Pri Lovšinu odkrili za 1,6 milijona evrov nenapovedanih prihodkov

STA/J.P.
15. 5. 2014, 10.00
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.54
Deli članek:

Davčni inšpektorji so po informacijah Primorskih novic pri nekdanjemu šefu Intereurope Andreju Lovšinu v okviru davčnega nadzora za obdobje 2006-2010 odkrili za 1,6 milijona evrov nenapovedanih prihodkov. Proti Lovšinu teče odškodninska tožba, pred dnevi pa je tožilstvo zoper njega vložilo obtožnico zaradi naložbe v zloglasni projekt Čehov.

Mediaspeed

Nekdanji predsednik uprave koprske družbe davčni upravi, ki je pregledala obdobje, v katerem je bil na čelu Intereurope, po podatkih časnika ni znal ustrezno pojasniti izvora 1,6 milijonov evrov, zato so ga iz tega naslova obdavčili v višini 680.000 evrov.

Po podatkih časnika je Lovšin večji del 930.000 evrov težkega kredita, ki ga je konec leta 2006 najel pri banki SKB za nakup delnic Intereurope, skoraj v celoti poplačal v drugi polovici leta 2007, tega leta pa je na svoje račune položil okoli 800.000 evrov.

Kot spominja časnik, to časovno sovpada z njihovimi informacijami, da je Lovšin konce maja 2007 z računa v Liechtensteinu dvignil milijon evrov. Pri tem gre za račun družbe IST International Sastrade v lasti Janeza Škrabca in Joza Dragana, lastnikov podjetja Riko, ki je največ zaslužilo z Intereuropino naložbo v logistični center Čehov, še navajajo Primorske novice.

Lovšin, ki je v preteklosti zanikal, da bi kadarkoli dvignil denar z računa v Liechtensteinu, pa se je po podatkih časnika pri davčnem nadzoru skliceval na podjetnika iz BiH, ki naj bi mu posodil 1,5 milijona evrov za nakup delnic v Sloveniji.

Na davčni upravi so za časnik pojasnili, da na vprašanja v zvezi s konkretnimi davčnimi zavezanci ne morejo odgovoriti zaradi varovanja davčne tajnosti.

Na koprskem okrožnem sodišču sicer teče odškodninska tožba Intereurope, ki Lovšinu ter preostalima nekdanjima članoma uprave, Lovšinovemu namestniku Zvezdanu Markežiču in delavski direktorici Ondini Jonke, očita oškodovanje družbe z domnevno spornimi vlaganji v Rusijo in Ukrajino in za to terja 37,5 milijona evrov odškodnine.

V začetku tedna pa je koprsko tožilstvo po poročanju medijev zoper Lovšina vložilo tudi obtožnico zaradi suma zlorabe položaja, povezanega z zgrešeno naložbo v logistični center Čehov v Rusiji.

Vložena obtožnica kaže, da obstaja utemeljen sum, da so bila pri investiciji v terminal Čehov storjena tudi kazniva dejanja, to pa daje dodatno težo postopku odškodninske tožbe proti bivši upravi, je ob vložitvi obtožnice za STA ocenil sedanji predsednik uprave Intereurope Ernest Gortan.