Möderndorfer, sicer nekdanji vodja poslanske skupine PS, je pojasnil, da bo ustanovna seja poslanske skupine 13 nepovezanih poslancev danes po 13. uri. Na seji bodo določili vse potrebno za njeno prihodnje delovanje znotraj državnega zbora.
Že danes je Möderndorfer, kot je dejal, tudi začel obiskovati poslanske skupine in iskal odgovore na vprašanje, ali se bodo poslanci tudi dejansko odpovedali možnosti predlaganja novega mandatarja, da bi postopki za predčasne parlamentarne volitve stekli čim hitreje. Povedal je, da mu je to za zdaj zagotovilo že več kot 30 poslank in poslancev, verjame pa, da se bo to število še povečalo.
Znotraj skupine nepovezanih poslancev bodo seveda razmišljali tudi o pripravah na volitve, na katere se nameravajo podati pod vodstvom Bratuškove, ki je danes odstopila s položaja predsednice vlade. V ta namen bodo pod njenim vodstvom ustanovili novo stranko, vendar pa Mödenrdorfer imena in natančnega datuma ustanovitve še ni razkril. "Vse je odvisno od tega, ali bodo volitve pred poletjem ali jeseni. V vsakem primeru pa smo pripravljeni na eno in drugo," je poudaril.
Möderndorfer je ob tem še dejal, da je njihov cilj na poti do parlamentarnih volitev poiskati tudi somišljenike, prepričan pa je, da lahko na volitvah premagajo PS. V Sloveniji je namreč po njegovih besedah zmagovalec tisti, ki "uspe povezovati, ne pa razdirati".
Več nekdanjih članov stranke in poslanske skupine je danes sporočilo tudi odločitev o odstopih s svojih funkcij v stranki. Poslanka Maša Kociper je tako na novinarski konferenci pojasnila, da je sama danes podala odstopno izjavo s funkcij podpredsednice, članice izvršilnega odbora in sveta stranke PS.
Enako je po njenih besedah storil tudi drugi podpredsednik ter član izvršilnega odbora in sveta stranke Robert Golob. Z organov stranke sta odstopila tudi predsednik ljubljanskega odbora PS Aleš Čerin in predsednik podmladka PS Prihodnost Slovenije Zoran Bosančič.
Kongres stranke PS je bil po besedah Kociprove sicer izpeljan po demokratičnih standardih, vendar pa to še ne pomeni, da tisti, ki se z odločitvijo večine članstva ne strinjajo, ne smejo sprejemati svojih odločitev.
Poudarila je, da stranke ne zapuščajo, ker se ne bi strinjali z njenim programom, pač pa zaradi "zaradi načina vodenja ter vrednot in prioritet stranke". Odločitev Jankovića, da s kandidaturo na kongresu ogrozi položaj predsednice vlade Bratuškove in obstoj njene vlade, je po njeni oceni nerazumna.
Poslanec Peter Vilfan se je strinjal, da je bilo to "nesprejemljivo, nerazumljivo in nelogično dejanje". Opozoril je, da se je vse to zgodilo ravno v času, ko so se začeli tudi navzven kazati prvi pozitivni rezultati dela vlade. Bosančić je ob tem izpostavil tudi številne pozitivne ukrepe vlade na področju mladih.
Kmalu nova stranka Alenke Bratušek
Poslanci, ki so po zmagi ljubljanskega župana Zorana Jankovića izstopili iz poslanske skupine PS, se danes združujejo v novo poslansko skupino nepovezanih poslancev. Kot je na današnji novinarski konferenci potrdil poslanec Jani Möderndorfer, bodo v kratkem ustanovili tudi novo stranko pod vodstvom Alenke Bratušek.