Slovenija

Vse več prijav, da je neznanec otroka povabil v avto

STA / J. P.
23. 11. 2013, 07.30
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

Po nedavnih prijavah, da neznanci privabljajo otroke v svoje avte, so gorenjski policisti pripravili preventivni plakat Bodi varen, tudi če si sam! in dva delovna lista za otroke, s čimer želijo otroke in mladostnike seznaniti s pravilnim ravnanjem in odzivanjem, ko se znajdejo v zanje nevarnih položajih.

S plakatom predstavljajo nekatere varne osebe in varna mesta oziroma kraje, kamor se lahko zatečejo, ko potrebujejo pomoč. Plakatu so dodali še dva delovna lista, preko katerih lahko otroci z igro spoznavajo pomen osebne varnosti in si sami ali poiščejo ali pa samo obnovijo znanje o tem, kdo so varne osebe in kje so varna mesta. Želijo namreč, da otrok pozna samozaščitne ukrepe v nevarnosti, razume svojo telesno nedotakljivost in pravico do svojega osebnega prostora, so sporočili iz Policijske uprave Kranj.

Strokovnjaki opažajo da se ozaveščenost o pomenu zavarovanj iz leta v leto povečuje

Zanimivosti

Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje

Policisti namreč dobijo vse več prijav, da je neznanec otroka povabil v avto. Čeprav v nobenem od prijavljenih primerov niso potrdili ogroženosti otrok, je vseeno prav, da so otroci in mladostniki seznanjeni s pravilnim ravnanjem, če se znajdejo v položajih, ki so lahko zanje nevarni, navajajo policisti.


Mlajšim, predvsem dekletom in otrokom, svetujejo, naj se z neznanci ne zapletajo v pogovore, če pa jih ti že ogovorijo, naj bodo pozorni na morebitna sumljiva ravnanja, vsiljivo nagovarjanje, nespodobna povabila ipd.

"V nobenem primeru naj ne vstopajo v vozila takih oseb in naj z njimi ne odhajajo, tudi če ta reče, da pozna njihove starše ali da je tako dogovorjeno," pozivajo policisti. Otroci naj v takih primerih stopijo stran od neznanca in ostanejo na razdalji, pokličejo svojega starša, pristopijo do drugega odraslega, ki je v bližini in prosijo za pomoč ali pa takoj odidejo naprej in si poiščejo zatočišče v prostorih, ki so označeni z varno točko, svetujejo policisti.

Če neznanec otroka nagovarja v okolici vzgojno-izobraževalnih ustanov, naj otrok odide v vrtec, šolo in naj se o dogodku zaupa delavcem ustanove. Zavod naj o dejanju seznani starše, policijo, v nadaljevanju pa tudi ostale strokovne delavce, ostale otroke in njihove starše. Pomembno je, da pri tem ne razpihujejo zgodb, ki so nastale iz govoric temveč se osredotočijo na konkreten primer in prave informacije, poudarjajo policisti.

Sicer pa opozarjajo, da ni vsako vprašanje ali pristop neznanca sumljivo. Tako je treba ločiti med splošnimi vprašanji, s katerimi neznanci lahko ogovorijo otroke in med npr. vsiljivim nagovarjanjem, nespodobnim povabilom ali zapletanjem v pogovor, ki pa lahko predstavljajo nevarnost.

Vsekakor pa je treba vsak sum, da je bilo storjeno nezakonito dejanje, še posebej takrat, ko so lahko ogroženi otroci, takoj naznaniti policiji na interventno številko 113 in sporočiti čim več podatkov o dejanju in vpletenih osebah, še navajajo policisti.

Zanimivosti

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja

LEČA
Leča

Stročnica, ki bogati jedilnike in odpravlja slabokrvnost