Slovenija

Odvetniki razpravljajo ali je državljanom dosegljiva pravica do pravnega varstva

STA/M.J.
27. 9. 2013, 09.34
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

Odvetniki se bodo danes srečali v Podčetrtku, kjer bo tokrat potekal dan slovenskih odvetnikov. Kot je za STA pojasnil predsednik Odvetniške zbornice Slovenije Roman Završek, vsakič za obravnavo na okrogli mizi v okviru srečanja izberejo eno aktualno temo. Letos bodo spregovorili o pravici do pravnega varstva oziroma omejevanju dostopa do sodišča.

Na okrogli mizi bodo spregovorili francoski odvetnik Michel Benichou, profesor na ljubljanski pravni fakulteti Rajko Pirnat in predsednik sodnega sveta Janez Vlaj.



Završek je v pogovoru za STA omenil zadnje zakonodajne postopke, bodisi že končane bodisi tiste, ki so še v teku. Ti zakoni namreč strankam predstavljajo kar precejšnjo omejitev dostopa do sodišča, je dejal Završek in ob tem izpostavil predvsem novelo zakona o sodnih taksah, ki je nekatere takse zvišala, nekatere pa določila na novo.

Poudaril je, da je državni zbor novelo zakona o sodnih taksah sprejel kljub odločnemu nasprotovanju odvetniške zbornice in vetu državnega sveta. Kot pravi Završek, se je sodne takse dvignilo v postopkih, kjer ni bilo nobenega razloga za to in "gre očitno zgolj za polnjenje proračuna". Izpostavil je primer elektronskih izvršb, kjer da gre za izredno enostavne postopke, ki ne terjajo "nobenega posebnega vložka sodnega osebja ali kogar koli drugega".

Zelo zaskrbljujoče se mu zdi, da so se takse dvignile v individualnih delovnih sporih, ki se jih ponavadi poslužujejo delavci, ki so jim odpovedali pogodbo o zaposlitvi ali že več mesecev niso prejeli plač. Do brezplačne pravne pomoči pa so upravičeni le prejemniki denarne socialne pomoči, je dodal. Odvetniki pa ugotavljajo, da je največ strank v individualnih delovnih sporih tik nad tem cenzusom. Enako je v zemljiškoknjižnih postopkih, kjer zakonodajalec ni predvidel, da se bodo takse seštevale, denimo pri vpisu služnostne pravice, ki poteka po več parcelah. In toliko, kot je parcel, toliko je taks, je razložil.

Država za brezplačno pravno pomoč namenja okoli šest milijonov evrov letno, kar okoli tri četrtine tega zneska pa gre za osebne stečaje, je poudaril. Odvetniška zbornica je že večkrat predlagala, naj se osebne stečaje izvzame iz te kvote sredstev za brezplačno pravno pomoč, saj so na ta račun prikrajšani mnogi, ki ta sredstva bolj potrebujejo, pravi Završek. Hkrati pa se dogaja tudi, da država zamuja z izplačili odvetnikom do devet mesecev, čeprav je rok plačila 30 dni.

Omenil je tudi 15-dnevne pritožbene roke v izredno kompleksnih sodnih primerih, ki da so prekratki.

Današnjega srečanja odvetnikov se bo udeležil tudi minister za pravosodje Senko Pličanič, ki bo uvodoma pozdravil in nagovoril zbrane.

Srečanje je sicer namenjeno druženju s tujimi odvetniki in predstavniki tujih zbornic ter izmenjavi mnenj in izkušenj, je pojasnil Završek. Na srečanju bodo svečano podelili plaketo Danila Majarona, dan pa bodo zaključili z slavnostno večerjo in plesom.

Zanimivosti

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu