Slovenija

Današnja preiskava NPU bi se lahko razširila v sosednje države

STA / S.R.
20. 9. 2013, 15.36
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

Današnja preiskava Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU) bi se lahko razširila tudi v sosednje države, ali se bo to zgodilo, pa bo pokazal potek same preiskave, je v izjavi medijem dejal vodja preiskave NPU Robert Slodej. Ena oseba, neuradno prvi mož NLB Janko Medja, ostaja v pridržanju, zaenkrat pa kaže, da bo po končani preiskavi izpuščen.

Mediaspeed
Medja ostaja v priporu.

Preiskovalci NPU na območju ljubljanske in kranjske policijske uprave danes izvajajo sedem hišnih preiskav, v okviru katerih iščejo dokaze zlorabe notranje informacije, ki je vplivala na ceno vrednostnega papirja.

Nekdanji predsednik uprave Unicredita France Arhar, pri katerem je danes tudi potekala preiskava, je sicer potrdil, da so predmet preiskave posli Unicredita z delnicami Mercatorja, v času, ko sta bila z Medjo člana uprave te banke. "Govorimo o obdobju od leta 2009 pa do danes," pa je o preiskovanem obdobju dejal Slodej.

Slodej je dejal, da policija že sodeluje z organi iz ene od sosednjih držav, najverjetneje pa gre za hrvaške organe. Pod drobnogledom kriminalistov sta se namreč znašla, kot je dejal, osumljenec, ki je deloval v skupini oseb, in pa ena pravna oseba. Osumljencu je bila prostost odvzeta zaradi zagotovitve navzočnosti na sami hišni preiskavi in pa bojazni uničenja sledov kaznivih dejanj.

Na vprašanje, ali obstaja možnost, da bi danes pridržano osebo privedli tudi do preiskovalnega sodnika, ki bi odločal o odreditvi pripora, pa je Slodej dejal, da dosedanji potek preiskovanj ne kaže na to.

"Osumljena oseba je bivša zaposlena v eni finančnih ustanov, ki spada v skupino bank. Oseba je delovala v skupini oseb, ki so pri opravljanju bančne in borzne dejavnosti na območju Slovenije in sosednjih držav prišli do informacije, da namerava ena izmed gospodarskih družb iz sosednje države prevzeti slovensko gospodarsko družbo," je pojasnil Slodej. Po neuradnih informacijah sta omenjeni družbi Mercator in Agrokor.

"Ta informacija bi vplivala na ceno vrednostnih papirjev, ki kotirajo na rednem trgu v Sloveniji," je pojasnil Slodej. Na podlagi te informacije je skupina bank, kot je dejal, začela z nakupom vrednostnih papirjev slovenske gospodarske družbe po nižji ceni, kot pa je bila predvidena njena prevzemna cena, je pojasnil Slodej.

Preiskava se je začela na podlagi ovadbe anonimne osebe, vložene sredi lanskega leta. Hišne preiskave po oceni vodje preiskave potekajo korektno, osumljeni in druge priče pa pri preiskavo sodelujejo s kriminalisti.

Policisti so zjutraj začeli z izvajanjem treh hišnih preiskav na območju Kranja, ki so že zaključene, in pa ene na območju Ljubljane, ki je tudi že zaključena. V treh družbah pa preiskave še vedno potekajo. Slodej sicer popoldne še ni mogel oceniti, kdaj se bodo hišne preiskave zaključile. To bo odvisno od količine in obsega dokazov, ki jih iščejo, kot tudi njihovega zasega.

V tej fazi preiskave kriminalisti tudi še nimajo ocen, za kolikšno oškodovanje oz. okoriščanje je šlo v obravnavanem primeru. "Sedaj bi težko govoril o kakšnem znesku ali oceni oškodovanja. Protipravno pridobljena premoženjska korist je namreč razlika med nabavno in prodajno ceno vrednostnega papirja, ki pa seveda varira," je dodal.

Za kaznivo dejanje zlorabe notranje informacije po 238. členu kazenskega zakonika je predpisana zaporna kazen do pet let. Predkazenski postopek usmerja Specializirano državno tožilstvo RS.