Slovenija

Škofja Loke še ne bo imela obvoznice

STA/M.J.
12. 8. 2013, 14.45
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

Na ponovljen razpis za dokončanje druge in tretje etape poljanske obvoznice je prispelo pet ponudb. Ponujena cena del se giblje med 24 in 29,4 milijoni evrov, je Direkcija RS za ceste razkrila po današnjem odpiranju ponudb. Tudi na ponovljen razpis je prispela zahteva za revizijo, škofjeloška občina pa je vložila pritožbo na ustavno sodišče.

Wikipedia

Direkcija RS za ceste (DRSC) že več kot leto dni išče izvajalca, ki bi po propadu Primorja dokončal gradnjo druge in tretje etape poljanske obvoznice. Zaradi pritožb in zahtev za revizijo izvajalca še ni uspela izbrati in tudi na že tretji razpis je pred rokom za oddajo ponudb, ki se je iztekel danes, prejela zahtevek za revizijo, vezan na razpisno dokumentacijo, ki ga je tokrat vložilo Gradbeno podjetje Tržič.

Ne glede na zahtevek za revizijo, bo naročnik s postopkom oddaje javnega naročila nadaljeval v okviru določil zakona o pravnem varstvu v postopkih javnega naročanja, so sporočili iz DRSC. Tokrat so za gradnjo druge in tretje etape poljanske obvoznice, ki obsega izgradnjo predora pod Stenom in traso obvoznice do že zgrajenega krožišča v Zmincu, na DRSC prejeli pet ponudb.

Integral inženjering iz Bosne in Hercegovine s partnerjem, družbo Gorenjc dokončanje del zagotavlja za 24,08 milijona evrov, Gorenjska gradbena družba s partnerjema OHL ŽS in Iskro Sistemi pa za 24,68 milijona evrov. Ponudba hrvaške družbe Hidroelektra Niskogradnja je vredna 26 milijonov evrov, ponudba družbe Euro-asfalt iz Bosne in Hercegovine pa 26,59 milijona evrov. Najdražja je ponudba Strabaga, ki znaša 29,41 milijona evrov.

Nov razpis je bil DRSC primoran izvesti, ko je Državna revizijska komisija junija ugodila zahtevku družbe Sefo gradbeništvo, da se razveljavi razpisna dokumentacija prejšnjega razpisa, in sicer zaradi pogojev glede referenc ter zavarovanj za resnost ponudbe. Ker naj bi komisija v primeru poljanske obvoznice večkrat kršila zakon o pravnem varstvu v postopku javnih naročil, so na DRSC napovedali tožbo zoper komisijo, komisijo pa so tudi naznanili protikorupcijski komisiji in Nacionalnemu preiskovalnemu uradu.

Nad postopki so bili ogorčeni tudi v škofjeloški občini, ki je minuli teden zaradi zapletov podala pritožbo na ustavno sodišče, ker naj bi bile kršene ustavne pravice njihovih občanov, ki že štiri desetletja čakajo obvoznico. Zdaj pa se jim zaradi težav pri izbiri izvajalca znova izmika, saj mora biti poljanska obvoznica za pridobitev že odobrenih evropskih sredstev dokončana do konca leta 2015.

Škofjeloški župan Miha Ješe si od ustavne pritožbe obeta predvsem to, da se bodo vladni organi zganili in zagotovili zakonodajo, ki bo omogočila normalno izvedbo razpisov. "Nerazumljivo je, da se za izvedbo 25 milijonov evrov vredne investicije lahko prijavi vsak brez kakršnekoli reference in brez minimalne garancije," je opozoril Ješe.