Generalnemu direktorju policije Stanislavu Venigerju je že izdal navodilo, da mora delo kljub zaostritvi stavke potekati tekoče in se na mejah ne smejo ustvarjati čakalne vrste. Ministru se zaostritev stavke, ki je napovedana od petka dalje, nepotrebna zdi predvsem zato, ker se med vodstvom ministrstva in policije na eni strani ter PSS na drugi ni zgodilo nič takega, kar bi terjalo tako oster odziv. Socialni dialog namreč poteka, je pojasnil Virant med današnjo izjavo za javnost. Spomnil je, da so že sklenili dogovor s Sindikatom policistov Slovenije (SPS), ki je "v poganjanjih dosegel precej". Tudi z drugim sindikatom neprestano potekajo usklajevanja, je še pojasnil.
Sporazum, ki so ga dosegli s SPS po Virantovih besedah ni posegel v enotni plačni sistem, obžaluje pa, da pogajanja niso potekala z obema sindikatoma skupaj. Vendar to ni bilo mogoče zaradi rivalstva med sindikatoma, pravi Virant, ki opozarja, da ni v interesu ministrstva, da imajo dva med seboj sprta sindikata. PSS sicer s tožbo izpodbija maja podpisani sporazum med ministrstvom in SPS o urejanju položaja policistov.
"Dejansko imam občutek, da je ministrstvo za notranje zadeve neke vrste talec prestižnih bojev med sindikati, kdo bo dosegel več," je dejal Virant in dodal, da na ministrstvu delajo za državljane in policiste, ne pa sindikaliste.
Virant sicer priznava, da plače v policiji "seveda niso visoke", a so po njegovih podatkih višje od slovenskega povprečja pa tudi od ostalih uniformiranih poklicev, denimo vojakov, pravosodnih policistov in medicinskih sester. Kot je navedel, povprečna neto plača policista znaša 1076 evrov, z dodatki pa 1286 evrov.
Policijski sindikat pa, denimo, zahteva takojšen dvig plač za deset odstotkov, kar je po Virantovih besedah nemogoče. Kakršen koli dvig plač v eni poklicni skupini namreč povzroči, da bi isto zahtevale še druge skupine, "kar bi neizogibno vodilo v bankrot proračuna".
O plačnih razredih se tudi ne morejo ločeno pogajati s posameznimi sindikati, je nadaljeval Virant, zato bi bilo po njegovem mnenju neodgovorno, če bi se na ta način rušilo plačni sistem. "Po tej plati se je v preteklosti dajalo napačne obljube, nekateri nekdanji ministri so neodgovorno obljubljali, da se bodo plače dvigovale, tako pa se ruši enotni plačni sistem," je bil oster Virant, ki je dodal, da sam ne namerava tako ravnati.
PSS se je za zaostritev stavke odločil v ponedeljek na seji sveta sindikata. Njihove aktivnosti bodo najbolj opazne na mejnih prehodih, kjer bo nadzor poostren, pri nadzoru cestnega prometa in vzdrževanju javnega reda in miru. Virant pričakuje, da bodo policijski šefi delo organizirali tako, da se čakalne vrste na mejnih prehodih ne bodo ustvarjale.
V policijskem sindikatu so napovedali tudi, da bodo tujce, ki bodo potovali po Sloveniji, obveščali, v kakšni državi so trenutno. V ta namen so pripravili letak, na katerem med drugim piše, da so v državi, ki je po korupciji vodilna v svetu, kjer vladavina prava ne velja, sodišča pa pod pritiskom politike odločajo na podlagi javnofinančnih posledic, ne pa na podlagi temeljnih pravic delavcev.
Minister Virant meni, da letak govori že sam zase, zato ga ni treba posebej komentirati. A kot je dodal, stavkajoči lahko kritizirajo vlado, vendar stavka ne sme škodovati državi in državljanom.