Slovenija

Poslanci SDS za izredno sejo o investiciji v Teš 6

STA/M.J.
10. 7. 2013, 14.46
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

Poslanci SDS so vložili zahtevo za sklic izredne seje DZ, na kateri bi obravnavali problematiko investicije v šesti blok Termoelektrarne Šoštanj (Teš 6).

Teš

Poslanec SDS Andrej Vizjak meni, da je nujno in ključno, da si vsi pristojni nalijejo "čistega vina" glede ekonomske upravičenosti tega projekta in pripravijo ukrepe za obvladovanje tveganj."Ne želimo si, da bi davkoplačevalci poleg zavoženih bank morali sanirati tudi zavoženo energetiko," je na današnji novinarski konferenci dejal Vizjak. Poudaril je, da je omenjena investicija v teku že skoraj desetletje, v tem času so se menjavale številne vlade, sedaj pa nam grozi, da bomo zgradili drag projekt, ki bo poleg tega ustvarjal še izgubo.



Investicija v Teš 6 velja za največjo investicijo za slovensko energetiko, do te pa je izpostavljena tudi Slovenija, saj je lastnica Holdinga Slovenske elektrarne (HSE), hkrati pa je dala tudi poroštvo za najem dolgoročnega posojila v višini 440 milijonov evrov, je dejal Vizjak. Po njegovem mnenju je zato prav, da se vse veje oblasti v državi resno ukvarjajo s tem problemom, še posebej zaradi njegovega obsega.

Kot je pojasnil, je bila leta 2006, ko je bil tudi sam gospodarski minister, investicija ocenjena na 660 milijonov evrov, takrat pa je bila Slovenija tudi precej energetsko odvisna, saj smo porabili približno 20 odstotkov več energije, kot smo jo proizvedli. "Napovedi so bile, da bo večina držav v regiji v prihodnosti porabila več energije, kot jo bo sposobna ustvariti," je dejal. Ocenil je, da je slovenska politika investicijo v Teš 6 takrat prepoznala kot razumljiv projekt.

Do nastopa krize v letu 2008 je cena električne energije rasla, vrzel med proizvodnjo in porabo energije pa naraščala, zaradi česar se je takrat projekt zdel še bolj ekonomsko upravičen, je poudaril.


Ob tem je opozoril, da so z nastopom gospodarske krize cene elektrike strmoglavile, vrednost investicije pa je leta 2009 narasla že na 1,13 milijarde evrov, pri čemer se je takratna vlada zavezala investicijsko vrednost znižati na 900 milijonov evrov.

Takratna opozicija je zato leta 2009 vlado pozvala k ponovni preučitvi projekta, preden bi nastali nepopravljivi stroški. "Zgodilo se ni nič, razen tega, da se je projekt še podražil," je poudaril Vizjak. Dodal je, da je bila vrednost investicije lani ocenjena že na 1,3 milijarde evrov.

Cene energije so danes precej nižje, kot ob začetku investicije, tudi v prihodnje pa ni pričakovati njihove rasti, zato Vizjak opozarja, da se razkorak med lastno ceno investicije v šesti blok in napovedano tržno ceno povečuje, kar po njegovem mnenju postavlja ekonomsko upravičenost projekta pod velik vprašaj.

"Ne samo, da se nam obeta, da bomo zgradili drag projekt, ta pa bo že takoj ustvarjal izgubo. Trpeli bodo poslovni rezultati HSE in pa njegove investicije," je poudaril. Na vprašanje, kakšne rešitev za projekt vidi sam, je dejal, da mora opozicija po njegovem mnenju biti tista, ki opozori na problem, od odgovornih pa pričakuje ustrezne predloge.

"Mi smo že leta 2006 predlagali, da se z dokapitalizacijo najde tudi vir investiranja. Mislim, da je ta rešitev lahko aktualna še danes, da se za projekt najde strateškega partnerja," je predlagal. Po njegovi oceni je namreč okoli nas "kar nekaj energetskih velikanov, ki bi jih naložba lahko zanimala".

Estrada

Zanimivosti

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu