Slovenija

''Možnost, da se uporabniku ne sledi, dokler sam ne izrazi želje''

STA / S.R.
24. 6. 2013, 11.47
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

Informacijska pooblaščenka Nataša Pirc Musar poudarja, da so obstoječe prakse analiziranja vedenja uporabnikov na spletu razširile do takšne mere, da so postale netransparentne in zato zahtevajo odziv.

Mediaspeed
Pirc Musarjeva poudarja pravico do informacijske zasebnosti.

Države, mednarodne organizacije in ponudniki storitev morajo zagotoviti upoštevanje pravice do informacijske zasebnosti, poudarja. Uporabniki imajo pravico, da sami odločajo, katere svoje podatke bodo delili in s kom, je informacijska pooblaščenka zapisala ob nekaterih odzivih na spremembo zakonodaje, ki določa uporabo t.i. piškotkov.

Privzete nastavitve bi morale po njenem mnenju omogočati, da se uporabniku ne sledi, dokler sam ne izrazi takšne želje, prav tako pa bi uporabniku morala biti dana možnost, da lahko svoje odločitve naknadno spremeni.

EU je namreč zaostrila zakonodajo na področju piškotkov. Nova pravila, ki so v Sloveniji stopila v veljavo 15. junija, določajo, da morajo biti uporabniki spleta o piškotkih obveščeni - na spletnih straneh zato zdaj uporabniki vidijo obvestila, da spletne strani uporabljajo piškotke in katere. Poleg tega pa se lahko določeni piškotki uporabljajo le, če uporabniki v to privolijo.

Mednarodna delovna skupina za varstvo osebnih podatkov v telekomunikacijah je sicer na zasedanju, ki je aprila potekalo v Pragi, sprejela delovni dokument o zasebnosti in sledenju na spletu. V dokumentu so opisane metode zbiranja, analize in uporabe podatkov o aktivnostih uporabnikov storitev informacijske družbe na spletu.

Ti podatki se v čedalje večjem obsegu kombinirajo in analizirajo za različne namene, od dobrodelnih do povsem zasebnih komercialnih namenov, povezanih z vedenjskim oglaševanjem, je zapisala Pirc Musarjeva.

Po njenem mnenju navedeno predstavlja izjemno tveganje za zasebnost vsakogar, ki uporablja storitve informacijske družbe. "V najbolj krutem scenariju bi situacijo lahko primerjali z vsepristonim nadzorom - nekdo, ki nas konstanto opazuje in ve, kje se nahajamo, kaj počnemo, kaj nas zanima in kaj iščemo, pri čemer je takšen nadzor stalen in nezaznaven," je zapisala.

Kot je poudarila, so države v preteklosti bolj ali manj obračale glavo stran od neprijetnih dejstev in so regulacijo prepuščale zasebnemu sektorju, vendar pa samoregulativni pristopi niso uspeli obvarovati temeljnih pravic posameznikov, da se sami odločajo, kdo bo zbiral njihove podatke in za kakšne namene.

Estrada

SanjskaPoroka-clanek-svet
Last minute Sanjska poroka

Glasovanje: Kdo si zasluži 'Last minute Sanjsko poroko'?

Moamer Kasumović
Šok v BiH

Znani bosanski igralec Moamer Kasumović obsojen zaradi spolnega napada na mladoletnika

tisti dnevi v mesecu
Podkast

Video: Tisti dnevi v mesecu v drugi sezoni še bolj pikantni in žgečkljivi

Blaž Švab, Jasna Kuljaj, Z Jasno in glasno
Z Jasno in glasno

Kaj si Blaž Švab misli o velikem hitu poletja, pesmi Brajde

Sophia Loren
Jubilej

Diva Sophia Loren slavi že 90 let: Iz revščine v Hollywood

Kesha
Nihče ne želi imeti opravka z njim

Pevka Kesha zaradi tega incidenta preoblikovala besedilo

Zanimivosti

ciper_2
Ciper

Vse izgleda kot pred 50 leti

supet-luna, sankt-peterburg
Mini luna

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno

HUAWEI Watch GT 5-6
Zanimivosti

Vau! Huawei predstavil nove naprave!

IMG_2113
Mednarodni festival

Speculum Artium 2024: Kjer se srečajo umetnost, znanost in virtualna resničnost

cryptocoin, kriptovaluta, mining, rudarjenje, kripto
Zanimivosti

Najboljši načrt za zaslužek s kriptovalutami: CrytocoinMiner vam omogoča zaslužek vsak dan

kovanec
Izjemno redka zbirka

Po stotih letih začeli s prodajo kovancev "kralja masla", za enega iztržili 1,2 milijona evrov