Slovenija

O krivdi še ni mogoče govoriti

STA / S.R.
5. 6. 2013, 12.49
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

Zbor za republiko ob razglasitvi obsodilne sodbe zoper predsednika SDS Janeza Janšo opozarja, da so vsi obdolženi nedolžni, dokler niso izčrpana vsa pravna sredstva oz. sodba ni pravnomočna.

Mediaspeed
Dr. Lovro Šturm, predsednik Zbora za republiko.

V tem trenutku po njihovem mnenju ni mogoče govoriti o krivdi nikogar in je vsakršno namigovanje v tej smeri zgolj del kampanje za osebno diskvalifikacijo.

Kot je pojasnil predsednik Zbora za republiko Lovro Šturm, sodna statistika pozna številne primere kazenskih obsodilnih sodb prvostopnih sodišč, ki jih je višje sodišče spoznalo kot pravno nepravilne in jih razveljavilo.

V procesu je bilo zaslišanih več kot 40 prič, katerih pričevanja so brez izjeme razbremenile obdolžene vsake krivde, je zapisal Šturm. Zato se po njegovih besedah samo po sebi ponuja vprašanje, ali bo Okrajno sodišče v Ljubljani brez odlašanja podalo enako število ovadb zaradi krivega pričanja, kajti logično je, da po mnenju sodišča nobena izpoved od vseh ni bila resnična, sicer bi morala biti upoštevana.

Ob sojenju se je po Šturmovem mnenju tudi pokazalo, da je bila na njem kršena pravica do pravičnega sojenja, saj ni bil izkazan noben dokaz, ki bi obdolženega Janšo povezal z očitanim mu kaznivim dejanjem. Očitno pomanjkljivi opis kaznivega dejanja, ki naj bi bilo storjeno "na neugotovljenem kraju, ob neugotovljenem času neugotovljenega dne, na neugotovljen način", pomeni izničenje možnosti za obrambo in kršitev enakega varstva pravic obdolžencev pred sodiščem, je dodal.

Šturm je ob tem opozoril, da obdolženi v takšnem procesnem položaju sploh ne more uveljaviti alibija, ne more v zagovor podati konkretne izjave, prav tako nima možnosti predlaganja prič in drugih dokazov, lahko le zanika storitev kaznivega dejanja.

S tem je bila obdolženemu Janši odvzeta temeljna pravica do obrambe, ki jo vsakomur v 14., 22., 23., 28. in 29. členu zagotavlja ustava, pravica do poštenega sojenja iz 6. člena Evropske konvencije človekovih pravic in pravica do pravičnega sojenja iz drugega odstavka 47. člena Listine Evropske unije o temeljnih pravicah, je navedel predsednik zbora.

To po njegovem mnenju pomeni grobo kršitev vseh treh naštetih najvišjih ustavnopravnih aktov, ki zavezujejo Slovenijo. Šturm je tudi napovedal, da bo Zbor za republiko ukrepal naprej v smeri spoštovanja pravnega varstva; javnost, tudi mednarodno, pa bo ob tem primeru obveščal o kršitvah ustavnih in človekovih pravic v Sloveniji.

Ljubljansko okrajno sodišče je vse tri obtožene v zadevi Patria, predsednika SDS Janeza Janšo, lastnika Rotisa Ivana Črnkoviča in brigadirja Toneta Krkoviča, spoznalo za krive kaznivih dejanj, povezanih z dajanjem ali sprejemanjem daril za nezakonito posredovanje v postopku izbora in nakupa finskih oklepnikov. Sodba ni pravnomočna.