Pretoki rek pri nas so večinoma srednji, velik pretok imata le Mura in Drava. A to ni povezano s poplavami v Srednji Evropi, saj gre tam za povodje Donave, česar posledice se pričakuje nižje na Balkanu.
Kot je za STA povedal dežurni hidrolog Igor Strojan, sta narasli Mura in Drava posledica taljenja snega v avstrijskem visokogorju, kar je običajno za začetek junija. Ker je minuli konec tedna v Avstriji deževalo, so bili pretoki davi nekoliko večji od običajnih: "Niso pa bili to pretoki, ki bi presegali naše opozorilne vrednosti."
"V naslednjih dneh bomo še pozorni na pretoke Mure. A večjih padavin ni napovedanih ne za Avstrijo ne za Slovenijo, zato ne pričakujemo poplav na Muri, Dravi ali kjerkoli v Sloveniji," je še povedal.
Zaradi deževja so reke v srednji Evropi minuli konec tedna začele nevarno naraščati. Iz mesta Passau na meji med Nemčijo in Avstrijo poročajo, da naj bi gladina Donave danes čez dan dosegla najvišji nivo po letu 1954. V Pragi so oblasti v nedeljo zvečer zaradi naraščajoče Vltave razglasile izredne razmere, v avstrijski zvezni deželi Tirolska pa je ponoči zaradi hudourniških nanosov na progi iztiril vlak. Doslej je v poplavah v srednji Evropi umrlo pet oseb, več jih še pogrešajo.