Iz finančnega načrta prihodkov in odhodkov je razvidno, da zavod načrtuje prihodke in odhodke v višini dobrih 12 milijonov evrov, kar je za tri milijone evrov manj kot lani.
Kot so za STA pojasnili v vladnem uradu za komuniciranje, je vlada na omenjenem odboru dala soglasje tudi k letnim delovnim in finančnim načrtom Andragoškega centra RS, Centra šolskih in obšolskih dejavnosti ter Šole za ravnatelje.
Zavod za šolstvo v finančnem načrtu, ki ga je svet zavoda potrdil na februarski seji, letos načrtuje 12,16 milijona evrov prihodkov in prav toliko odhodkov. Kot navajajo na zavodu, trenutno še nimajo težav z primanjkljajem denarja.
Iz proračuna zavod za šolstvo pričakuje 11,56 milijona evrov, in sicer 6,5 milijona evrov za izvajanje javne službe, 2,06 milijona evrov iz evropskih skladov, nekaj manj kot tri milijone evrov za projekte, ki niso tržna dejavnost in so financirani iz različnih proračunskih postavk ministrstva, ter 600.000 evrov neproračunskih prihodkov.
Pri odhodkih bodo predvidoma 6,03 milijona evrov namenili za plače, več kot 424.500 evrov za druge osebne prejemke, 2,26 milijona evrov za izdatke za blago in storitve, 3,37 milijona evrov za druge operativne odhodke ter dobrih 79.000 evrov za investicijske odhodke.
Letos bo zavod za šolstvo prejel manj sredstev kot lani, ko je prejel skupaj 14,9 milijona evrov, od tega 13,7 milijona evrov od pristojnega ministrstva. Manj sredstev bodo letos dobili za plače, materialne stroške ter za posebne potrebe. Tako napovedujejo, da na področju posebnih potreb brez povečanja sredstev ne bodo mogli realizirati vseh obveznosti, ki jih imajo s pooblastili.
Zanimivosti
Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!
Kot so za STA pojasnili na zavodu, delo poteka nemoteno, kar se tiče rednega dela in projektov Evropskega socialnega sklada. Težave pa so pri projektih, ki jih dodatno financira ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport. Trenutno tako nimajo težav z primanjkljajem denarja, kako bo proti koncu leta, pa trenutno še ocenjujejo.
Po sprejetju delovnega in finančnega načrta na vladi bo ministrstvo za izobraževanje sklenilo letno pogodbo o financiranju dejavnosti. Ta omogoča operativno delovanje in izpolnjevanje osnovnih nalog zavoda - svetovalne, razvojno-proučevalne in druge strokovne naloge na področju izobraževanja.
Strateški cilji zavoda so razvoj in posodabljanje učnega načrta ter strokovna pomoč in podpora vzgojno-izobraževalnim organizacijam pri teh sprememb. Med prednostnimi nalogami zavoda v tem letu so implementacija učnih načrtov za osnovno in srednjo šolo (gimnazijo) in svetovanje učiteljem in ravnateljem, tudi v povezavi s prenovljenimi učnimi načrti in drugimi novostmi, kot je fleksibilni predmetnik in izvedbeni učni načrt.
Med nalogami so tudi posodabljanje gimnazijskega programa in programov srednjega poklicnega in strokovnega izobraževanja pri splošno izobraževalnih predmetih ter dijaških domov, pa tudi posodabljanje uresničevanja programa osnovne šole in vrtca s posebnim poudarkom na bralni pismenosti.
Javni zavod Šola za ravnatelje za tekoče leto načrtuje 2,27 milijona evrov sredstev prihodkov, od tega iz proračunskih virov 2,18 milijona evrov in dobrih 90.000 evrov iz ostalih virov.
Odhodke predvidevajo v isti višini kot prihodke - 1,23 milijona evrov nameravajo nameniti za plače, 88,93 milijona evrov za druge osebne prejemke, skoraj 512.000 evrov za izdatke za blago in storitve ter 409.000 evrov za druge operativne odhodke.
Andragoški center za letos načrtuje 2,1 milijona evrov prihodkov in odhodkov, Center šolskih in obšolskih dejavnosti pa skoraj 10 milijonov evrov prihodkov in odhodkov.