Z razglasitvijo sodbe na novogoriškem okrožnem sodišču je dobila še ne pravnomočen epilog zgodba, ki bi se lahko pred dobrim letom sprevrgla v tragedijo. Zgodilo se je 1. oktobra lani za štirimi zidovi doma zakoncev Iryne Krasnyatove in Borisa M. Obtožena je moža med prepirom najprej opraskala po obrazu, nato pa s ponvijo silovito zamahnila proti njegovi glavi. Nastavil je desno roko, zato ga ni zadela v glavo, nato pa ga je s ponvijo močno udarila po nogi, tako da se je ročaj kar odlomil.
Vpila je, da mu bo »odrezala jajca«
V kuhinji je pograbila večji nož s 17-centimetrskim ostrim rezilom, mu zagrozila, da mu bo »odrezala jajca«, in z nožem zamahnila proti mednožju. Moža je s konico noža zabodla v levi predel dimelj in mu poškodovala veno. Iz nekajmilimetrske rane je začel močno krvaveti. Poklical je reševalce, ki so ga odpeljali v šempetrsko bolnišnico, kjer so mu rano oskrbeli. Zaradi udarcev s ponvijo je utrpel še nekaj udarnin in odrgnino.
Ob napadu na moža je imela v krvi dva promila alkohola
Državna tožilka je obtoženi očitala poskus uboja, ki naj bi ga storila v stanju bistveno zmanjšane prištevnosti, tako zaradi psihične motnje sindroma odvisnosti od alkohola kot zaradi alkoholne pijače, ki jo je zaužila pred dejanjem. Po dogodku so ugotovili, da je imela v krvi dobra dva promila alkohola. Zmožnost imeti svoje ravnanje v oblasti je bila bistveno zmanjšana.
Obtožena 50-letnica je že februarja na predobravnavnem naroku povedala, da moža ni hotela ubiti. »Hotela sem le, da bi bil tiho,« je zatrdila. Zaradi prepira je bila močno razburjena. Po aretaciji je bila več mesecev v hišnem priporu. Po začetku sojenja v aprilu je sodišče ta ukrep nadomestilo z ukrepom prepovedi približevanja možu in kraju, kjer živi, proti koncu avgusta pa je odpravilo tudi ta ukrep.
Mož je že februarja na sodišču povedal, da se žene ne boji; ni ga bilo strah, da bi mu vzela življenje. Kmalu po dogodku, še v fazi preiskave, je sicer povedal, da se je oktobra lani zbal za svoje življenje. Poročena sta 20 let in do lanske jeseni se ni zgodilo nič takega. Potrdil je le, da sta se prepirala. Že februarja se je strinjal, da bi se žena lahko vrnila domov.
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
Sodnica priznanja ni mogla sprejeti
Obtožena je februarja na predobravnavnem naroku priznala krivdo, a je okrožna sodnica Tamara Birsa z dodatnimi vprašanji želela preveriti, ali je sploh razumela pomen priznanja krivde in ali je možu res hotela vzeti življenje. Ob odgovoru, da moža ni hotela ubiti, sodnica njenega priznanja ni mogla sprejeti in je že na naroku napovedala, da bo predlagala svojo izločitev.
Po izločitvi sodnice je aprila obtožena stopila pred petčlanski kazenski senat, ki ga je vodil okrožni sodnik Simon Jursinovič. Zagovornica Kati Mininčič je predlagala, da senat sojenje zaradi varstva osebnega in družinskega življenja obtožene zapre za javnost. Državna tožilka Ana Radovanović Širok se je strinjala s tem predlogom, sledil pa mu je tudi senat in obravnavo zaprl za javnost.
Zabodla ga je bistveno zmanjšano prištevna
Po končanem dokaznem postopku je senat pred kratkim sklenil sojenje in obtoženo spoznal za krivo kaznivega dejanja povzročitve lahke telesne poškodbe, ki ga je z nevarnim predmetom (nožem) storila v stanju bistveno zmanjšane prištevnosti. Določil ji je leto zapora s triletno preizkusno dobo. Prav tako ji je izrekel ukrep dveletnega varstvenega nadzorstva z navodilom, da se mora v tem času zdraviti odvisnosti od alkohola.
Tožilka je po razglasitvi sodbe napovedala pritožbo. V zaključni besedi je vztrajala pri obtožbi zaradi poskusa uboja in predlagala dve leti zaporne kazni. Odvetnica Kati Mininčič si je že od začetka postopka prizadevala za milejšo kvalifikacijo kaznivega dejanja, za povzročitev telesne poškodbe, za kar kazenski zakonik predvideva milejšo kazen.
Tudi v zaključni besedi je poudarila, da v tem primeru ne gre za poskus uboja, in predlagala, da senat obtoženi za milejše kaznivo dejanje lahke telesne poškodbe izreče pogojno obsodbo z varstvenim nadzorstvom. Tak ukrep bo obtoženo odvrnil do tega, da bi nadaljevala škodljivo pitje alkohola. Če se tega ne bi držala, bi sodišče lahko sodbo spremenilo.