V nedeljo, 21. avgusta se je nekaj pred 13. uro na dolenjski avtocesti pri predoru Debeli hrib iz smeri Grosupljega proti Ljubljani zgodila prometna nesreča. Kot so takrat sporočili z ljubljanske policijske uprave, je tuji voznik s počitniško prikolico zaradi vožnje z neprilagojeno hitrostjo trčil v voznico avtomobila in nato še v odbojni zid.
Po nesreči je nastal zastoj, nekaj voznikov pa je, da bi se izognili gneči, vozilo kar v napačno smer, torej po uvozu na avtocesto.
Po pol ure po sredini
Eden od njih nam je povedal, da je tistega dne približno 30 minut čakal v koloni. Vozniki so se s svojimi prevoznimi sredstvi pomaknili ob oba roba vozišča, s čimer so na sredini ustvarili reševalni pas.
Tega so izkoristili najbolj neučakani med njimi. Misleč, da je to norma, se jim je pridružil tudi sam – po sredini do mesta, kjer je bila kolona vozila prekinjena za uvoz na avtocesto iz smeri Šmarja – Sapa, ter po njem v napačno smer.
Izredno nevarno
O peripetiji na dolenjski avtocesti se je 22. avgusta, torej dan pozneje, razpisala tudi slovenska policija, ki je zapisala, da so tovrstne poteze voznikov izredno nevarne in lahko povzročijo nesreče s hujšimi posledicami, zapisu pa dodala fotografije kolone, reševalnega pasu in vožnje v napačno smer.
Med komentarji pod objavo ga domala ni, ki ne bi pozival k takšnim in drugačnim sankcijam za voznike, ki so izkoristili priložnost za pobeg iz prisiljenega mirovanja. Številni med njimi so se spraševali tudi, če bo do sankcij sploh prišlo.
Priče in posnetki
Globe za tovrstne kršitve se gibajo med 150 in 1200 evrov in 18 kazenskih točk.
Nekaj se očitno premika. Sogovornik je namreč 10. oktobra prejel "obvestilo kršitelju, da se izjavi o dejstvih in okoliščinah prekrška". V njem je zapisano, da je prekrškovni organ, Specializirana enota avtocestne policije Ljubljana, ugotovil, da so zoper njega izpolnjeni pogoji za izvedbo postopka o prekršku, in sicer zaradi utemeljenega suma storitve prekrška po "drugem odstavku 98. člena Zakona o pravilih cestnega prometa (Uradni list RS, št. 109/10, s spremembami in dopolnitvami, v nadaljevanju: ZprCP), v zvezi s prvim odstavkom istega člena".
V obvestilu je nadalje zapisano, da "kot udeleženec cestnega prometa ni ravnal v skladu z omejitvami, prepovedmi in obveznostmi, izraženimi s prometno signalizacijo, saj je kljub postavljenemu prometnemu znaku "obvezna smer naravnost" na avtocesti A2, z osebnim avtomobilom zapeljal iz avtoceste A2 v nasprotno smer vožnje na priključek iz smeri Veliki vrh".
Prekrškovni organ je prekršek ugotovil na podlagi priče in Darsovih posnetkov, še piše v obvestilu.
Kazenske določbe
Sogovornik je upravičeno zaskrbljen, dejanje pa obžaluje. Po Zakonu o pravilih cestnega prometa (ZprCP) je vožnja v nasprotni smeri na avtocesti prepovedana. Zanjo je določena globa v višini najmanj 1200 evrov ter izrek 18 kazenskih točk, kar pomeni odvzem vozniškega dovoljenja.
Počakati na navodila
Kako torej ravnati v takšnih primerih? Kot pravijo na policiji, morajo vozniki, ki ostanejo v zastoju, ustvariti reševalni pas ter počakati na navodila policistov in upravljalca ceste. "V primeru nesreče policisti skupaj z upravljalcem avtoceste poskušajo v najkrajšem možnem času poskrbeti za pretočnost prometa," so pojasnili.