Ljutomerčan je 18. januarja letos na parkirišču pred sodno zgradbo v Ljutomeru z macolo razbil avto vetrobranski stekli na avtomobilu sodnika na Okrajnem sodišču v Ljutomeru Gorazda Tivadarja. Slednji je bil v zadnjih dveh letih dvakrat tarča napada istega storilca. Leta 2020 ga je ta namreč že fizično napadel in poškodoval. Oba napada sta bila po navedbah Slovenskega sodniškega društva povezana z njegovim sodniškim delom. Obdolženemu je tožilstvo očitalo poškodovanje tuje stvari, zaradi številnih elektronskih pisanj na mnoge naslove in objav na družbenih omrežjih pa tudi zalezovanje.
Sodnica mariborskega okrajnega sodišča Helena Melliwa je Ljutomerčana zaradi zalezovanja sodnika in dejstva, da se je z macolo znesel nad njegovim avtomobilom, poklicala na kazensko odgovornost konec februarja. Tedaj je sodni izvedenec psihiatrične stroke Mladen Vrabič po poročanju današnje izdaje časnika Večer ocenil, da obdolženi zaradi svojih duševnih motenj ni razumel pomena in posledic svojih dejanj. Sodnica je za oceno o tem angažirala še komisijo za izvedeniška mnenja Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani.
Psihiatrično zdravljenje
Podrobnosti mnenja komisije niso znane, saj je bilo med njegovo predstavitvijo sojenje zaprto za javnost, ne glede na to pa je bilo po pisanju Večera že v uvodu obravnave jasno, da je obdolženega tudi komisija ocenila za neprištevnega. Tožilka Aleksandra Kolarič je namreč v sredo obtožni predlog spremenila v predlog za izrek varnostnega ukrepa obveznega psihiatričnega zdravljenja.
Sodnica je po izpeljanem dokaznem postopku sledila zahtevi tožilke in obdolženemu izrekla varnostni ukrep obveznega psihiatričnega zdravljenja in varstva v ustrezni ustanovi. V praksi po navedbah Večera to pomeni, da ostaja zaprt na forenzičnem oddelku mariborske psihiatrije.
Varnostni ukrep sme trajati največ pet let, s tem da mora sodišče vsakokrat po preteku šestih mesecev znova odločati, ali sta nadaljnje zdravljenje in varstvo v zdravstvenem zavodu še potrebna.