Črna kronika

TV-voditeljica v tujino zaradi partnerja, domov zaradi Renate

Eva Jandl, Zvezde
25. 5. 2018, 07.41
Posodobljeno: 25. 5. 2018, 07.42
Deli članek:

Renata Dacinger, urednica in voditeljica oddaje Ugriznimo znanost na TV Slovenija, se je zaradi ljubezni do oddaje o znanosti z družino iz Nemčije preselila nazaj v Slovenijo.

Osebni arhiv

Renata Dacinger je zanimiva ženska: veliko ve in veliko govori, še vedno pa pride večkrat na dan tudi njen štajerski naglas. »Odraščala sem v majhnem kraju Makole na Štajerskem. Danes so Makole poznane po tem, da je od tam tudi svetovni prvak v motokrosu Tim Gajser,« pravi Renata, ki je ljubezen do znanosti začutila že v otroštvu. »Ja, že kot otroka so me zanimali matematika, kemija, fizika … Velikokrat sem popoldneve preživljala z očetom, ki je vedno kaj delal, izdeloval, popravljal, zanimivo se mi je zdelo 'šraufanje'. Radovedna sem bila, kako stvari delujejo. Rada sem tudi kaj sama ali z očetom naredila: fračo, lok … Neslavno pa se je končal moj samostojni projekt, ki sem se ga lotila okoli prvega razreda osnovne šole. Na bližnjem gradu sem videla sončno uro in naredila načrt za podobno uro na našem domačem vrtu. Z zelo ostrim nožem sem želela narediti ostro konico na palici in v ta namen izbrskala zelo oster nož, ki ga seveda ne bi smela niti prijeti v roke. Globoko sem se urezala v prst in projekt končala pred uresničitvijo. Namesto sončne ure sem dobila brazgotino, ki jo imam še danes.« 

TV Slovenija
Renata Dacinger se je za nekaj let s partnerjem in takrat še majhnima otrokoma preselila v Nemčijo, a so se zaradi njenega domotožja vrnili v Slovenijo.

Kljub temu se Renata ni odločila za študij matematike, ki jo še danes zelo navdušuje, ampak se je vpisala na novinarstvo. »Novinarstvo sem študirala zato, ker sem znala dobro pisati,« se zasmeji. »Zdelo se mi je, da je poklic novinarja bolj dinamičen, s študijem matematike pa bi imela dolgočasno službo, pa še strah me je bilo, da bi bil tak študij prezahteven

Že med študijem je začela delati na nacionalni televiziji; tako hodi na delo na Kolodvorsko ulico v Ljubljani že 16 let. »Začela sem v kulturnem uredništvu, kmalu pa sem ugotovila, da to ni področje zame, in preselila sem se v izobraževalni program. Potem pa sem po naključju pristala na znanosti, ki me je res kar takoj pritegnila. Oddajo Ugriznimo znanost pa z nekaj porodniškega odmora delam že od aprila 2010.«

Osebni arhiv

V Nemčiji ni dobila službe

Renata ima partnerja, s katerim je že dolgo v zvezi. Po poklicu je ekonomist in, kot pravi Renata, po duši radovednež, ki veliko in rad bere. »Veliko več od mene ve o zgodovini. Jaz pa vem več o znanosti!« pravi in dodaja, da se veliko pogovarjata tudi o znanosti, pa tudi sicer je to vedno zanimiva tema, ko si v družbi. »Velikokrat mu povem zanimivosti iz službe, ki ga zanimajo, pa tudi tiste, ki jih izvem. Po navadi so to stvari, ki niso med novicami na spletnih straneh, ki jih težko izveš, če se ne ukvarjaš z znanostjo. Kdaj o tem debatiramo tudi s prijatelji ob kakšnem pivu.«

Osebni arhiv
Renatina otroka, 10-letna Mila in 8-letni Arne, bolj poredko gledata oddajo svoje mame.

Sta starša dveh otrok, hčerke Mile, ki šteje 10 let, in sina Arneta, ki je ravnokar dopolnil 8 let. Nekaj let so preživeli tudi v tujini. »V München smo šli, ker je moj partner tam dobil službo. V tujino smo šli zaradi njega, domov pa smo se vrnili zaradi mene. Tam nisem dobila službe, želela pa sem si še delati. V Münchnu sem bila doma, saj sta bila otroka takrat še majhna,« pravi Renata, ki priznava, da je pogrešala delo na televiziji, predvsem pa je pogrešala ustvarjanje oddaje o znanosti, ki je z leti postala nekako njena. »Tudi otroka spodbujam k znanosti. Vprašala sem ju, ali jima je znanost všeč. Oba sta rekla, da ja,« se glasno zasmeji, »a morda zato, ker sta poznala namen vprašanja. V resnici sta zvedava otroka, ki imata rada vse, kar jima je predstavljeno na pravi način. Oddaje pa ne gledata velikokrat, sploh ne vem, zakaj. Morda, ker je jaz doma ne gledam več, saj sem jo videla že v službi. Ko pa jo gledata, vidim, da se jima zdi zanimivo. Še posebej noro pa je, če naredim kakšno grimaso, če rečem kaj nenavadnega. Pri Mili so v razredu gledali odlomek iz oddaje, ki je govoril o čiščenju vode, o čemer so se tudi ravno učili v šoli. Učiteljica je posnetek ustavila, in to tako, da sem bila videti smešna. To se je zdelo smešno vsemu razredu, še posebno pa Mili. Še doma, ko mi je to pripovedovala, se je na glas smejala.«

Mare Vavpotič/M24
Oddajo Ugriznimo znanost dela že osem let. »Znanka je rekla, da spoznavam najbolj 'kul' tipe, jaz pa pravim, da spoznavam zelo zanimive ljudi, znanstvenike in znanstvenice.«

Ali res sama reši uganko?

Ker tudi mi radi gledamo oddajo Ugriznimo znanost, nas je vedno zanimalo, ali Renata res sama reši matematično uganko, ki jo rešujejo v oddaji, ali odgovor ve vnaprej. »A bi to povedala?« razmišlja. »Uganke vidim prej. Vendar jih poskusim rešiti sama. Vendar se z Urošem dogovoriva, kako jo bova reševala, saj je bistvo uganke, da gledalcem omogočimo razumevanje, ne da sem videti bodisi pametna bodisi neumna,« je iskrena. Pravi, da bo oddajo nadaljevala: »Meni je urednikovanje oddaje o znanosti še vedno v veselje in še vedno izziv. Še zdaj za vsako oddajo s sodelavci razmišljam, kako predstaviti temo, da bo čim bolj razumljiva in zanimiva. Kdaj nam uspe, kdaj pa tudi ne. In o vsaki, ki nam ne, razmišljam pozneje, kako in kaj bi lahko naredili boljše.« Vsekakor ima Renata zanimivo službo, in tega se zaveda tudi sama. »Znanka mi je rekla, da imam super službo, ker spoznavam najbolj 'kul' tipe v Sloveniji. Jaz pa pravim, da spoznavam zelo zanimive ljudi v Sloveniji, znanstvenice in znanstvenike.«

Preberite tudi: Jurij Zrnec žaluje. Kliknite TUKAJ!