Opozorilo

Vlomilci "so pridni", zato bodite vi previdni

T.L.
1. 12. 2017, 10.55
Deli članek:

Največ vlomov v stanovanjske objekte izvršenih v zimskem času, in sicer med 6. in 12. uro, ko so lastniki zaradi različnih obveznosti odsotni, in v času med 12. in 20. uro. Storilcem delo olajša tudi krajši čas, ki jim omogoča, da opazujejo, ali so prostori prazni.

Profimedia
Fotografija je simbolična.

V četrtek so policisti na območju PU Maribor obravnavali več primerov vlomov, v katerih so storilci odnesli večje vrednosti denarja, nakita in drugih predmetov.

Neznani storilec je med 6.45 in 13.20 uri skozi pritlično okno vlomil v stanovanjsko hišo na Ptuju in iz nje odtujil več kosov zlatnine in ročnih ur. Materialna škoda znaša približno 6000 evrov.

Med 13.30 in 19.00 pa je neznanec skozi pritlično okno vlomil v stanovanjsko hišo v Mariboru in iz nje odtujil nekaj gotovine in zlatnine. Kot sporoča policija, je vlomilec povzročil za približno 5000 evrov materialne škode.

Med 12.00 in 14.35 je neznani storilec skozi odklenjena stranska vrata vstopil v notranjost stanovanjske hiše v Svetem Tomažu. V hiši je z neznanim orodjem vlomil prehodna vrata v kuhinjo, od koder je imel dostop do vseh prostorov v hiši. V hiši je našel in odtujil večjo količino gotovine in varilni aparat na CO2, s pripadajočo jeklenko. Materialna škoda znaša okoli 9000 evrov.

Ob tem policija spominja, da je največ vlomov v stanovanjske objekte izvršenih v zimskem času, in sicer med 6. in 12. uro, ko so lastniki zaradi različnih obveznosti odsotni, in v času med 12. in 20. uro. Pogost storilci predhodno opazujejo okolico in objekte in se z lahkoto prepričajo, ali so lastniki doma ali ne (dnevi se končajo hitro in storilci opazujejo prižiganje luči v prostorih in podobno,..).

Da odvrnemo napad od svojega objekta, so največkrat potrebni mali ukrepi. Predvsem v mraku in nočnem času, ko v hiši ni nikogar, je vidna luč v notranjosti hiše lahko dobra obramba, da se vlomilec izogne naše hiše. Vsako malomarno ravnanje (puščanje odprtih in priprtih oken (tudi v zgornjih etažah), odklenjenih vrat, slabo varovanih vložkov cilindričnih ključavnic, puščanje orodja, lestev in drugih pripomočkov ob hiši...) je lahko vabilo vlomilcu, da obišče in pregleda naše bivalne prostore.

"Prav tako ne smemo pokazati, da smo odsotni (ne puščamo vidnih sporočil do kdaj nas ne bo doma, in ne sporočil na telefonskem odzivniku – »oprostite, ker nas ni doma, smo na smučanju v Avstriji…«). Ne puščajte ključev v poštnem nabiralniku, pod predpražnikom ali pod cvetličnim lončkom, saj so tako dostopni vlomilcem. Nakit večje vrednosti, gotovino ter vrednostne papirje je najbolje hraniti v sefu – v banki, večje vsote gotovine raje hranite na bančnem računu. Bančnih kartic ne hranite skupaj s PIN kodami," svetuje policija.

Predvsem je pomembno tudi, da so ljudje pozorni na neznane in sumljive osebe, ki jih opazijo v bližini hiše. Pomembno je, da si zapomnijo in zapišejo opis sumljivih oseb, skupaj s časom in s prevoznim sredstvom (če so ga uporabljali). "Za varnost svojega doma lahko sami poskrbimo tudi tako, da vgradimo kakovostno alarmno napravo z lokalno signalizacijo, prenosom signala na svoja komunikacijska sredstva ali na varnostno podjetje, ki izvaja intervencije. Najbolj pomembno je, da v primeru vloma, takoj obvestimo policijo in počakamo zunaj stanovanja ali hiše, do prihoda policistov. Policiste tudi seznanimo z vsemi spremembami, ki smo jih izvedli v hiši, do njihovega prihoda," še sporočajo iz policije.

V časih, ko prihaja do pogostejših roparskih napadov, policija svetuje, da upoštevate:
- kadar dvigujete denar v banki, na pošti ali BA bodite pozorni, če vas kdo opazuje, vedno zahtevajte polja diskretnosti;
- gotovine nikoli na štejte na ulici in denarnice ne odpirajte brez potrebe,
- gotovine nikoli ne kažite v gostilni ali na javnih krajih,
- bodite nezaupljivi, če vas neznanec ustavi na cesti prosi za denar ali, da mu ga zamenjate,
- ne izpostavljajte torbice, denarnice in dragocenosti, ker so lahko lahek plen.

V teh prednovoletnih časih so tudi pogostejši obiski po domovih (prodaja koledarjev in podobno), zato:
- večjih vsot gotovine in dragocenosti ne hranite doma,
- ne odpirajte vrat neznancem,
- zapirajte in zaklepajte vhodna vrata,
- pred vhodnimi vrati imejte ustrezno razsvetljavo,
- vrata opremite s ključavnico z varovalom, varnostno verigo in kukalom,
- namestite domofon ali videofon.