Na specializiranem tožilstvu so potrdili, da so obtožbo vložili proti 16 obtoženim, pišejo Primorske novice. V združbi, ki naj bi delovala v enajstih državah, naj bi sodelovalo 28 osumljenih. Združbo naj bi vodila trojica z Nizozemske, ostalim članom naj bi dajali navodila in skrbeli za dobavo prepovedane droge. Slovenski člani združbe so jim nudili logistično podporo, navaja časnik.
Vodja slovenskega dela združbe, državljan BiH, naj bi imel svoje podjetje registrirano v Izoli. Prek različnih prevozniških podjetij, nekatera med njimi so imela sedež v slovenski Istri oziroma Kopru, so zagotavljali tovorna vozila, priskrbeli voznike in iskali legalne tovore, s katerimi so nato prikrivali transporte droge. To so tihotapili z juga Evrope, praviloma iz Italije in Španije, proti severu oziroma skandinavskim državam.
Slovenski avtoprevozniki ostali brez tovornjakov
Z evropskega črnega trga so kriminalisti v dveh letih pred lanskimi aretacijami umaknili skupno skoraj tono prepovedanih drog, natančneje 875 kilogramov. Ob koncu preiskave so v Nemčiji zasegli še 65 kilogramov trave, ki jo je pripeljal 65-letni voznik tovornjaka z območja Trbovelj, pri nemškem kupcu pa so našli še deset kilogramov trave. Slovenski avtoprevozniki so ostali brez številnih tovornjakov. Kurirje so z zajetnimi količinami droge aretirali v Veliki Britaniji, Franciji, Švici, Nemčiji, na Finskem, Švedskem in Norveškem, povzemajo Primorske novice.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Med obtoženimi je po navedbah časnika večina slovenskih državljanov. Na vrhu seznama obtoženih je 46-letni Ž. K., državljan BiH, iz Izole, iz Kopra sta obtožena B. S. in M. N., B. P. je živel v okolici Sv. Antona, doma pa je iz Zasavja. Slovenski del združbe naj bi vodil prav Ž. K., ki ima v Izoli registrirano avtoprevozniško podjetje, s to dejavnostjo sta se ukvarjala tudi Koprčana B. S. in M. N. Slovenski del združbe je imel glavno besedo pri logistični podpori ostalim članom združbe.
Zaslužili bi okrog 20 milijonov evrov
Večji zaseg različnih drog so policisti opravili lani, s to združbo pa so med preiskavo povezali še zasege droge v letih 2014 in 2015. Za zapahi evropskih zaporov se je znašlo vsaj sedem slovenskih prevoznikov oziroma kurirjev. Če bi droga prišla do končnih porabnikov, bi združba zaslužila približno 20 milijonov evrov, so poudarili kriminalisti ob koncu preiskave.
Specializirano državno tožilstvo 16 obtoženim očita posle s prepovednimi drogami, ki naj bi jih zagrešili kot člani hudodelske združbe, med njimi sta tudi mladoletnik in njegov oče z Gorenjskega. Sodno preiskavo je specializirano tožilstvo zahtevalo še zoper trojico, ki naj bi združbo vodila na Nizozemskem. Enega od osumljenih, državljana Bosne in Hercegovine, je Nizozemska že pred časom izročila Sloveniji, navaja časnik.
Na celjskem sodišču so za Primorske novice pojasnili, da preiskava v tem delu še ni končana. Postopek proti trojici bo, kot kaže, vodilo celjsko sodišče. Pojasnili so, da zadeve niso odstopili Nizozemski, ker nizozemski pravosodni organi niso prevzeli pregona, v Celju pa še čakajo njihovo odločitev o izročitvi preostalih dveh osumljenih.