Črna kronika

V letalskih napadih na šolo v Jemnu ubitih deset otrok

A.K./STA
14. 8. 2016, 15.24
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.00
Deli članek:

Letala arabske koalicije pod vodstvom Savdske Arabije so v soboto napadla šolo na severu Jemna, pri čemer je bilo ubitih najmanj deset otrok, 28 pa jih je bilo ranjenih, je danes sporočila humanitarna organizacija Zdravniki brez meja. Arabska koalicija je kasneje zatrdila, da njena letala niso napadla šole, ampak vadišče hutijskih milic.

STA

Po navedbah tiskovne predstavnice organizacije Malak Šaher so vse žrtve napada na šolo v kraju Hajdan v provinci Sada mlajše od 15 let.

Arabska koalicija je kasneje zavrnila očitke o napadu na šolo in zatrdila, da je bilo tarča napadov vadišče hutijskih milic. Tiskovni predstavnik arabske koalicije general Ahmed Asiri je ob tem očital hutijskim upornikom, da novačijo otroke.

Asiri je dejal, da je jemenska vlada potrdila, da na napadenem območju ni nobene šole. "Kraj, ki smo ga bombardirali, je pomembno vadišče milic," je poudaril. "Ko letala napadajo vadišča, ne morejo razlikovati med rekruti različnih starosti," je dodal in pripomnil, da napad le še potrjuje, da Hutiji novačijo otroke, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Napad na šolo je že obsodil Sklad ZN za otroke (Unicef), ki je opozoril, da se je z obnovitvijo letalskih napadov arabske koalicije na hutijske upornike ta teden znatno povečalo število ubitih in ranjenih otok v napadih. Unicef je ob tem pozval vse strani, vpletene v konflikt, naj spoštujejo mednarodno pravo, po katerem je dovoljeno napadati le borce.

Združeni narodi so koalicijo pod vodstvom Savdske Arabije junija uvrstili na seznam kršiteljic človekovih pravic otrok, ko so v poročilu ugotovili, da je odgovorna za 60 odstotkov od skupno 785 ubitih otrok v konfliktu v Jemnu v lanskem letu. Kasneje so koalicijo umaknili s seznama zaradi skupne revizije podatkov. Savdska Arabija trdi, da je število smrtnih žrtev med otroki, ki so ga pripisali koaliciji, pretirano.

Jemen je v primežu nasilja od septembra 2014, ko so uporniški Hutiji vdrli v prestolnico Sana. Koalicija pod vodstvom Savdske Arabije je marca lani sprožila vojaško operacijo proti upornikom, a ti še vedno nadzirajo več delov države, tudi glavno mesto.

Konflikt je zahteval več kot 6400 življenj, opustošil že tako najrevnejšo državo Arabskega polotoka in povzročil hudo humanitarno krizo.