Črna kronika

Zvon Dva od nekdanjih članov uprave terja 300.000 evrov

J.P./STA
5. 4. 2016, 14.14
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.59
Deli članek:

Na mariborsko sodišče sta danes morala nekdanja člana uprave propadlega cerkvenega holdinga Zvon Dva Franc Ješovnik in Ljubo Peče, od katerih stečajna upraviteljica v imenu upnikov terja odškodnino v skupni višini 300.000 evrov.

Profimedia
Sodnica Andreja Veselič bo najprej odločala o ugovoru na začasno odredbo, s katero je sodišče zavarovalo premoženje.

Sodišče je namreč že pred časom z začasno odredbo zavarovalo velik del premoženja obeh, kar pomeni, da z njim Ješovnik in Peče ne moreta razpolagati tako, da bi morda onemogočila izvršbo, če bi na koncu prišlo do ugodnega razpleta za tožečo stran. Veseličeva se bo o tem odločila na podlagi vloženih listin in predstavljenih ugovorov, zadeva pa se verjetno ne bo odvila tako zelo hitro, saj se lahko obe strani na njeno odločitev še vedno pritožita na višje sodišče.

Kriminalisti NPU so februarja lani izpeljali preiskavo, v kateri je bil Peče pridržan, že oktobra 2014 pa prav tako 11 hišnih preiskav. Takratne preiskave naj bi bile prav tako povezane s cerkvenima družbama Zvon Ena in Zvon Dva, šlo naj bi za oškodovanje stečajne mase Zvona Dva. 

Kot je po obravnavi povedal odvetnik Zvona Dva v stečaju Blaž Kovačič Mlinar, vsebina odškodninske tožbe sicer zajema več poslov, ki so bili izvedeni že v času, ko jih uprava kot skrben gospodar ne bi smela več sklepati, saj bi morala vedeti, da je bila družba v tako slabem finančnem stanju, da ji takšni posli niso šli v korist.

Gre za več konkretnih poslov, o katerih Kovačič zaradi obsežnosti ni želel govoriti, je pa poudaril, da je bila povzročena škoda veliko večja od 300.000 evrov, kolikor jih od vsakega polovico zdaj terja stečajna upraviteljica. Vendar so se tako odločili zaradi izogibanja dodatnim stroškom, ki bodo že tako ali tako visoki, če pa bi zahtevali pravo višino škode, ki gre po nekaterih ocenah v več deset milijonov evrov, bi brez zagotovil, da bodo takšen znesek lahko izterjali, bilo to negospodarno početje.

"Zato smo presodili, da je za takšen znesek smiselno vložiti tožbe, za kaj več pa, tudi če bi tožbe dobili, zneska ne bi mogli izterjati," je pojasnil Kovačič Mlinar, ki ocenjuje, da lahko postopek, če bosta stranki izkoristili vsa redna in izredna pravna sredstva, traja tudi več let. Sicer pa so po njegovih besedah zoper nekdanje vodilne v Zvonu Dva podali tudi kazenske ovadbe na specializirano državno tožilstvo, stvari pa so trenutno v fazi preiskave.

stroski, nasveti, finance, zavarovanje, generali, nalozbe

Zanimivosti

Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem

Obvladoval družbo, prek katere je bil izveden prevzem

Ena od zgodb, ki se tudi očita Pečetu in jo preiskujejo pristojni organi, je povezana s prevzemom hrvaške Luke Zadar, ki ga je že pred petimi leti razkril časnik Večer. Peče, zdaj sicer mariborski odvetnik, naj bi namreč po ugotovitvah preiskovalcev lastniško in odločevalsko obvladoval družbo I. J. Storitve, prek katere je bil izveden prevzem. Tega je s 17,5-milijonskim posojilom financirala državna NLB.

Kriminalisti NPU so sicer februarja lani izpeljali preiskavo, v kateri je bil Peče pridržan, že oktobra 2014 pa prav tako 11 hišnih preiskav. Takratne preiskave naj bi bile prav tako povezane s cerkvenima družbama Zvon Ena in Zvon Dva, šlo naj bi za oškodovanje stečajne mase Zvona Dva.

Stečajna upraviteljica Vida Gaberc danes ni želela pojasnjevati, kako daleč je celoten stečajni postopek Zvona Dva, saj da bo to opisala v rednem poročilu sodišču, računa pa, da bi lahko svoje delo v tem postopku opravila do konca letošnjega leta.