Leta 2008 je Edvin Pejovič podjetje Pejo Šampionka prodal vodilnemu srbskemu podjetju za proizvodnjo detergentov Biohemija za ceno šest milijonov evrov. Štirje milijoni so bili plačani takoj, dva milijona bi morala biti nakazana v roku enega leta po prevzemu podjetja. A namesto da bi z novimi lastniki nekoč cvetoče podjetje dobilo nov zagon, je že leta 2009 končalo v stečaju. Stečajni postopek je predlagal Sebastjan Vežnaver, ki je po prevzemu postal direktor podjetja. Kot trdi že od leta 2009, naj bi Edvin Pejovič pred prodajo del premoženja neupravičeno odtujil in prikril terjatve, ki so tudi vzrok za stečaj. Nasprotno Pejovič trdi, da je za stečaj odgovoren Vežnaver, ki naj bi v enem letu družbo namenoma pripeljal do točke brez povratka.
Sodno obračunavajo
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Stečajna upraviteljica Marija Magdalena Šant je zaradi neupravičene oddelitve premoženja zoper Pejoviča sprožila tudi sodni postopek. Na sodišču pa se je znašla tudi sama, saj jo je Pejovič prek odvetniške pisarne Čeferin ovadil zaradi prejemanja podkupnine in obtožil favoriziranja določenih strank v postopku. Obtožbe zoper stečajno upraviteljico so bile ovržene. Kazenske ovadbe so bile vložene tudi zoper Sebastjana Vežnaverja. Ta naj bi ponarejal listine in neupravičeno iz podjetja odtujil več umetniških del. Vežnaver je na sodnih obravnavah večkrat zatrdil, da so vsi dokumenti, ki jih je predložil, pristni, za umetniška dela, ki jih je imel doma, pa sodišču dostavil tudi dokazila, da jih je hranil na željo stečajne upraviteljice. Zatrdil je tudi, da morajo umetnine na dražbo, saj so del stečajne mase. Nasprotno je Vežnaver ovadil Pejoviča zaradi groženj, ki naj bi jih izrekel njegovi mami, a je sodišče Pejoviča oprostilo, saj je presodilo, da z grožnjami ni mislil resno.
Sodni postopki, povezani s Pejo Šampionko, se vlečejo že od leta 2009.
Sodba
Medtem je Okrožno sodišče v Novi Gorici lani Pejoviču naložilo, da mora podjetju vrniti okoli 2,2 milijona evrov skupaj z obrestmi. Teh se je v vseh letih pravdanja nabralo toliko, da naj bi bil skupni znesek kar 3,6 milijona evrov. Sodba sicer še ni pravnomočna, saj se je Pejovič pritožil na višje sodišče. Sodišče je namreč ugotovilo, da je Pejovič omenjeni znesek pred prodajo Biohemiji odtujil prek terjatev do kosovskih družb Albi Commerce in Albi Shopping. Podjetje je bilo v tistem času v resnici že insolventno, kar naj bi potrdili tudi sodni forenziki. Sodišče zato meni, da je s tem dejanjem oškodoval ostale upnike in se postavil v privilegiran položaj.
Vračilo kupnine
Zaradi ugotovitev forenzikov, da naj bi bilo podjetje Pejo Šampionka insolventno že dve leti pred prodajo,podjetje Biohemija izpodbija tudi kupoprodajno pogodbo in zahteva vračilo kupnine. Kot smo izvedeli, naj bi bila tudi v tem postopku sodba znana v roku meseca dni.